Adios, szkoło!, czyli uroczyste zakończenie roku szkolnego
Gdzie się niebo
i morze chcą zejść coś woła,
daleko stąd
marzenia są.
Jeśli łódź moją pchał będzie wiatr
i mnie wesprze,
te sny za mgłą,
zdołam znaleźć,
wcale nie tak daleko stąd!
„Vaiana. Skarb oceanu”
W piątek 23 czerwca 2023 roku w auli szkoły ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość podzielona była na dwie części: w części pierwszej, która odbywała się w auli szkolnej, wręczono świadectwa, nagrody i dyplomy wszystkim uczniom wyróżniającym się ze względu na bardzo dobre wyniki w nauce, aktywność w Samorządzie Szkolnym i udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, część druga miała charakter kameralny – odbywała się w salach szkolnych, w których uczniowie spotkali się ze swymi wychowawcami, by otrzymać świadectwa ukończenia szkoły.
Na początku spotkania głos zabrała pani Dyrektor naszej szkoły – pani Małgorzata Jasitczak, która podziękowała wszystkim za niezwykle intensywny rok nauki i uczestnictwa w różnego rodzaju szkolnych przedsięwzięciach oraz przekazała wszystkim życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji. Po wygłoszeniu przemówienia pani Dyrektor, wraz
z wychowawcami klas, wręczyła dyplomy i nagrody.
Ostatnim, zaskakującym akcentem spotkania, była krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy Ib LO, którzy w krótkiej formie teatralno – muzycznej przypomnieli uczestnikom spotkania, jak szybko upłynął czas spędzony w szkole oraz „śpiewająco” uświadomili wszystkim fakt, że wakacje to czas, jaki można spędzić na podróżowaniu, realizacji planów i spełnianiu marzeń.
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy udanych wakacji!!!
Wyprawa w Pieniny
W czwartek 15 czerwca 2023 roku uczniowie klas IIb i IIIb pod opieką pani Magdaleny Kapsy-Olejnik i pana Sławomira Marczaka wyjechali na trzydniową wycieczkę w Pieniny. Wszyscy zebrali się na miejscu zbiórki na parkingu obok szkoły, by wczesną porą wyruszyć w autokarową podroż. Po kilku godzinach jazdy, podczas której znakomite humory uczestników dały o sobie znać (nie zabrakło rozmów, śpiewów i wspólnych zabaw), wycieczka dotarła do wsi Kluszkowce obok Czorsztyna.
Dotarcie do Kluszkowiec było miejscem docelowym autokaru, stanowiło zarazem początek atrakcji. Pierwszym punktem programu była... wycieczka rowerowa, której trasa przebiegała wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Mimo tego, że trasa była wymagająca, dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń: wszyscy zachwyceni byli pięknymi widokami rozciągającymi się wokół jeziora, uwagę uczestników wyprawy przyciągnęły też ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie i majestatyczny zamek w Niedzicy. Finałem tej wyczerpującej, lecz jakże fantastycznej rowerowej wyprawy była... przeprawa statkiem przez jezioro, aby dotrzeć do wypożyczalni rowerów. Jednak prawdziwym zakończeniem tego niezwykle intensywnego dnia był przejazd autokarem do Szczawnicy, by zameldować się w miejscu pobytu - w Pensjonacie Gackówka. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku wszyscy wybrali się na wieczorny spacer, aby poznać okolicę.
Kolejny dzień przeznczony był na górską wspinaczkę. Wyprawa rozpoczęła się około godziny dziewiątej, kiedy uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem, który poprowadził wszystkich na obfitującą w piękne krajobrazy wycieczkę. Po krótkiej przeprawie przez Dunajec turyści ruszyli stromym szlakiem na Sokolicę i Trzy Korony, skąd z zapartym tchem mogli podziwiać piękno otaczających ich gór. Górska wycieczka zakończyła się we wsi Sromowce Niżne, gdzie na uczestników wyprawy czekała kolejna niespodzianka - spływ Dunajcem. Fantastyczną atmosferę w czasie spływu podtrzymywali flisacy, którzy zabawiali uczestników opowieściami, anegdotami i żartami, co pozwoliło wszystkim w przyjemnej atmosferze podziwiać piękno otaczających Dunajec Pienin. Cudownym zakończeniem drugiego dnia wycieczki było poznanie okolicy - młodzi turyści spędzili ten czas w Szczawnicy, próbując smaków lokalnej kuchni, grając w piłkę nożną lub spacerując promenadą rozciągającą się wzdłuż potoku Grajcarek.
Trzeci dzień wycieczki był równie atrakcyjny jak dwa poprzednie. Tego dnia uczestnicy wybrali się do urokliwego Wąwozu Homole, w którym mieli możliwość podziwiać między innymi ogromne, magiczne ściany skalne oraz tzw. „Kamienne Księgi” – skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata. Spacer po wąwozie zakończył się powrotem kolejką linową do podnóża góry.
W drodze powrotnej do Szczawnicy turyści zatrzymali się zatrzymali się na krótką przerwę, by skosztować słynnych szczawnickich lodów. Chwila wytchnienia wszystkim się przydała, ponieważ nie był to koniec atrakcji tego dnia. W planach było bowiem odwiedzenie jeszcze dwóch miejsc: Zamku w Niedzicy, w którym uczestnicy zapoznali się z historią tego niezwykłego miejsca oraz poznali legendę o Brunhildzie, niegdyś zamieszkującej posiadłość, a także kościół św. Michała Archanioła z XV w. - zabytek wpisany na listę UNESCO - w miejscowości Dębno. Wszystkich oczarowała drewniana konstrukcja, ręcznie wykonane zdobienia w stylu gotyckim oraz niewielkie gabaryty kościoła.
Wizyta w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie była ostatnim punktem tej niezwykle intensywnej wycieczki. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani młodzi turyści wrócili do Bełchatowa, by odpocząć przed zbliżającymi się wielkimi krokami wakacji, podczas których z pewnością nie zabraknie wycieczek, wyjazdów i rowerowych wypraw w nieznane.
"Jak nie czytam, jak czytam"
Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią powróciła akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam". 7 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 dołączyliśmy jako szkoła do kilkuset tysięcy osób z ponad 2 tysięcy placówek. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Książka powinna kojarzyć się ze spokojem, odprężeniem, wolnym czasem, rozrywką, jednym słowem z przyjemnością.
Naszą szkolną akcję czytelniczą przeprowadziliśmy w pięknych okolicznościach przyrody, na łące za szkołą. Pogoda dopisała, był piękny słoneczny dzień. Rozpoczęliśmy od czytania utworów naszej noblistki - Wisławy Szymborskiej, której rok właśnie świętujemy. Po tym wspólnym, głośnym czytaniu, każdy z uczniów i nauczycieli mógł zagłębić się w lekturę swojej ulubionej książki, którą tego dnia przyniósł do szkoły.
Sapere Aude! – szkolny konkurs z języka łacińskiego
„Ani bowiem talent bez wiedzy,
ani wiedza bez talentu
nie mogą stworzyć doskonałego mistrza”
Witruwiusz
We wtorek 6 czerwca 2023 roku odbył się szkolny konkurs z języka łacińskiego Sapere Aude!, którego celem było zachęcenie uczniów do pogłębiania znajomości języka łacińskiego, popularyzowanie tego języka wśród młodzieży oraz zainteresowanie uczniów historią i kulturą starożytną.
Czteroosobowe drużyny walczyły o tytuł mistrza języka łacińskiego. Konkurs składał się z trzech rund. W pierwszej uczniowie mieli za zadanie przetłumaczyć sentencje z języka łacińskiego na polski i z języka polskiego na łaciński. Kolejną rundą było rozpoznanie autora najbardziej znanych cytatów łacińskich (Horacego, Wergiliusza, Juliusza Cezara, Owidiusza czy Oktawiana Augusta). Ostatnie zadanie natomiast polegało na ułożeniu z rozsypanki słownej kilku ukrytych sentencji.
Poziom uczestników był tak wysoki, że doszło do dwukrotnej dogrywki. Jury w składzie pani Joanna Prasol oraz pan Piotr Stelmaszczyk, było pod ogromnym wrażeniem wiedzy i umiejętności uczniów związanej ze znajomością polskich zwrotów i wyrażeń, których źródeł należy szukać w języku łacińskim. Wyniki konkursu podane zostaną podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy szerokiej wiedzy na temat języka łacińskiego!
Czym jest Europejska Karta Praw Człowieka?
W poniedziałek 5 czerwca 2023 roku uczniowie klas o profilu humanistyczno-lingwistycznym: 2a i 3a wzięli udział spotkaniu z panią adwokat Małgorzatą Markiewicz- Święciak.
Uczniowie zostali zapoznani z zapisami Europejskiej Karty Praw Człowieka i aktywnie dyskutowali na temat jej znaczenia we współczesnym świecie.
Następnie pani adwokat poprosiła uczestników spotkania o przygotowanie własnej listy z propozycjami praw, które powinny się znaleźć w podobnym dokumencie. Po wykonaniu zadania, uczniowie na drodze konstruktywnej dyskusji spisali i usystematyzowali najważniejsze spośród zaproponowanych praw.
Druga część spotkania oparta była natomiast na rozwiązywaniu kazusów, czyli przypadków, będących przedmiotem rozstrzygnięcia sądu. Pani adwokat zapoznała uczestników z kilkoma sytuacjami, w których zostały złamane prawa człowieka, a następnie poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytanie:, „Które konkretnie prawa człowieka zostały złamane?”.
Całości dopełniło wspólne pamiątkowe zdjęcie.

XIX Konkurs Papieski – „Z Nadziei, która jest w Nas”
Z radością informujemy, że uczeń Naszego Herberta Filip Drygalski z klasy IIIa, zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim „Z Nadziei, która jest w Nas”, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o życiu papieża oraz popularyzacja jego filozofii. Nagrodą dla zwycięzcy jest kilkudniowa wycieczka do Rzymu. W części finałowej Naszą szkołę reprezentowały Natalia Rybak z klasy IIa (II miejsce), Martyna Grzejdziak klasa Ib oraz Natalia Szmelcuch klasa Ia.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!
Warsztaty terenowe z biologii i geografii w Arboretum SGGW w Rogowie
W piątek 26 maja 2023 roku uczniowie klasy 1b pod opieką pani Dyrektor szkoły Małgorzaty Jasitczak i pana Sławomira Marczaka wybrali się na wycieczkę edukacyjno-przyrodniczą do Arboretum SGGW w Rogowie. Pobyt w arboretum rozpoczął się spotkaniem z panią przewodnik, która zapoznała uczestników wyjazdu z jedną z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej (w połowie maja wciąż kwitną m.in. przepiękne magnolie, a także różaneczniki czy peonie).
Następnymi działami ogrodu, jakie poznali uczniowie „Herberta”, były leśne powierzchnie doświadczalne i alpinarium, na których, poza roślinnością pochodzącą z gór z całego świata, obejrzeć można było piękny, zarybiony staw i strumyki.
Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Piękna pogoda sprzyjała fotografowaniu niezwykłych roślin. Niektórzy uczniowie kupili sobie również małe kwiatki dostępne przed wejściem do Arboretum, powiększając tym samym swoje domowe kolekcje roślin. Był wyjazd pełen wrażeń i z pewnością każdy z uczestników zapamięta tę podróż na długo.
II Konkurs Fotograficzny „Ziemia – moja planeta”
Miło nam poinformować, iż jury w składzie p. D. Sawicka, p. M. Kruszyńska – Siemasz, p. M. Mielczarek oraz p. S. Marczak dokonało podsumowania konkursu „Ziemia – moja planeta”.
Decyzją jury nagrody otrzymują:
Antonina Kopytek kl. 1b – I miejsce,
Zuzanna Nowak kl. 3b – II miejsce,
Maria Malarska kl. 2a – III miejsce.
Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w kolejnym roku szkolnym.
Idź, dokąd poszli tamci..., czyli „Opowieść maturalna”
„Jeżeli wybierasz się w podróż
niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu
błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami
ale także dotykiem
poznał szorstkość ziemi
i abyś całą skórą
zmierzył się ze światem”
Zbigniew Herbert
W piątek 28 kwietnia 2023 roku w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV liceum. To niezwykle wzruszające spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie – pani Małgorzata Jasitczak, która, wspominając czteroletni czas nauki żegnanych uczniów, zachęciła ich do odważnego podejmowania życiowych wyzwań, z jakimi będą się zmagać po zakończeniu edukacji w szkole średniej. Ponadto pani Dyrektor życzyła absolwentom pomyślnego zdania matury i udanego startu w dorosłe życie. Niezwykle wzruszającym, i z pewnością niezapomnianym pięknym dopełnieniem przemówienia pani Dyrektor, był nieoczekiwany występ maturzystów – wyrecytowali bowiem wspólnie wiersz „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta (utwór tak ważny dla naszej „Herbertowskiej” społeczności...).
Po krótkim wprowadzeniu pani Dyrektor Małgorzata Jasitczak zaprosiła na środek sali wychowawców klas IVa i IVb – panią Paulinę Kiedos – Jakóbczyk i pana Michała Fijołka, którzy wręczyli swoim podopiecznym świadectwa oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i aktywną działalność w Samorządzie Szkolnym.
Dla kończących szkołę kolegów i koleżanek niezwykłą niespodziankę przygotowali uczniowie klasy IIIa – młodzi aktorzy zaprezentowali krótką „opowieść maturalną”, opartą na „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, w której główna bohaterka zmaga się z odwiecznym dylematem każdego ucznia kończącego szkołę średnią – zdawać czy nie zdawać matury?
Po zakończeniu uroczystości uczniowie z klas maturalnych zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami i udali się do swych sal lekcyjnych, by wziąć udział w ostatniej lekcji wychowawczej…
„Vivat 3 Maj!” – uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
„Bez praw nie może być prawdziwej wolności”
Andrzej Frycz Modrzewski
W środę 26 kwietnia uczniowie klasy IIa pod opieką pana Piotra Stelmaszczyka zaprezentowali przygotowaną na uroczysty apel cześć artystyczną z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi wykonawcy przedstawili w swym spektaklu przebieg powstawania sławnej Konstytucji z uwzględnieniem roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i członków Sejmu Wielkiego, którzy doprowadzili do uchwalenia tego niezwykle ważnego dokumentu w sytuacji zagrożenia ojczyzny, w jakim w tamtym czasie była Rzeczpospolita.
Historyczne treści okraszone były znakomicie wykonanymi wierszami i piosenkami o tematyce patriotycznej.

Finały Konkursu o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej
21 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły - Filip Drygalski, Jakub Wólkiewicz i Maciej Frukacz - pod opieką Pana Piotra Stelmaszczyka wzięli udział w finałowym etapie Ogólnopolskiego Konkursu o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, który odbył się w Krakowie. Po zmaganiach z wymagającą rundą pytań i fascynującej grze terenowej, uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Grodzie Kraka, m.in. Katedrę Wawelską, Apartamenty i Skarbiec na Wawelu czy Sukiennice. Nasza delegacja opuściła dawną stolicę Polski z myślą, że podróże naprawdę kształcą oraz z nadzieją na kolejny taki wyjazd. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na wyniki etapu finałowego.
Dzień w Piżamie
20 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się dzień w piżamie. Tego dnia uczniowie założyli swoje ulubione piżamy, ciepłe szlafroki i mięciutkie kapcie. Dzień spędziliśmy w niecodziennej ale bardzo miłej atmosferze
- 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
- Podróże z „Herbertem”, czyli Dzień Otwarty
- Finał konkursu przyrodniczego
- „Przechodzenie poprzez śmierć ku życiu jest tajemnicą...” - akademia z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II
- Ogólnopolski Konkurs o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej!
- Wielki sukces Olka!
- „Eco” w „Herbercie”
- Uczeń „Herberta” triumfuje w Konkursie Historycznym
- „Herbert” palcem po mapie
- XX Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej i Ochrony Środowiska
- Dzień zielony, sadzenie jabłonek i KONKURS!
- Udział w XXII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki
- Dzień Języków Obcych
- DZIEŃ OTWARTY
- Międzynarodowy Dzień Szczęścia