„Są takie piękne słowa:
godność, człowieczeństwo.
Tego broniliśmy.”
Marek Edelman

19 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nasza szkoła przy aktywnym udziale klas Ia i 1b i pod kierunkiem pani Joanny Prasol, postanowiła upamiętnić ten dzień krótkim przypomnieniem historii tego powstania – jego przyczyn i tragicznych skutków.
Rozdane zostały także papierowe żółte żonkile, symbol szacunku i zbiorowej pamięci
o powstaniu. Dlaczego właśnie ten kwiat jest symbolem pamięci o powstańcach? Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana. To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), który co roku, 19 kwietnia, do końca swego życia, w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. W każdą rocznicę Powstania sam Marek Edelman dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby…