
Miło nam poinformować, iż zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych dokonał podsumowania kolejnej edycji KONKURSU NA NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA „HERBERTA”
Zaszczytny tytuł NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA „HERBERTA” otrzymuje Tomasz Miłkowski kl. 3b, który uzyskała łącznie 118 punktów.,
miejsce II – Alicja Pędziwiatr kl.2b – 97 pkt.
miejsce III – Iga Lasota kl. 2a – 96 pkt.,
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy wszystkich do rywalizacji w kolejnej edycji po wakacjach!

W dniach 16 - 18 kwietnia 2025 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I - III VI LO im. Zbigniewa Herberta rozwiązywali zadania testowe, będące częścią konkursu przyrodniczego. Test składał się z 40 zadań z zakresu chemii, biologii, fizyki i geografii. Zwycięzca musiał uzyskać jak najwyższy wynik w jak najkrótszym czasie. Miło nam poinformować, iż po weryfikacji wyników wyłoniliśmy laureatów konkursu.
I miejsce (podobnie jak w poprzednim roku) zdobył Tomasz Miłkowski z klasy IIIb uzyskując wynik 92,5% poprawnych odpowiedzi. Miejsce II – Wojciech Ładziak z klasy IIa z wynikiem 77,5%, a miejsce III zajęła Martyna Grzejdziak z klasy IIIb z wynikiem 72,5%.
Mimo, iż zadania testowe z tak dużej ilości wiedzy były dla uczestników sporym wyzwaniem, wielu „Herberciaków” poświęciło wolny czas na jego rozwiązanie i uzyskało zadowalający wynik.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy uzyskanych świetnych wyników. Zapraszamy do udziału w konkursie przyrodniczym już za rok!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Domu Chłopaków w Broniszewicach. Przygotowaliśmy paczki z potrzebnymi artykułami, by okazać wsparcie i trochę ciepła. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pamiętajmy że dobro wraca!

Dzisiaj pan Joe Vaughn, gość z USA, wziął udział w lekcjach klasy Ia i Ib. Pierwsza godzina zajęć poświęcona była rozmowom z naszym gościem, a podczas drugiej uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej w grupach zadania. Konkurencje dostarczyły uczestnikom wiele emocji, a klasa Ia przygotowała również smakowite nagrody. Wszyscy się doskonale bawili przy okazji ćwicząc w rozmowach umiejętności językowe.
W piątek 11 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty – czas, w trakcie którego VI LO, jego nauczyciele i uczniowie spotkali się z zaproszonymi uczniami szkół podstawowych z Bełchatowa i jej okolic, by przedstawić swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026. Żeby uatrakcyjnić pobyt zaproszonych ósmoklasistów w szkole, przygotowane zostały również dwie edukacyjno – integracyjne gry, które pozwoliły w oryginalny sposób zaprezentować „Herberta”.
Wstępem do Dnia Otwartego było spotkanie z panią Dyrektor VI LO Małgorzatą Jasitczak, która przywitała gości zgromadzonych w auli szkolnej i przedstawiła ofertę szkoły proponowaną na rok szkolny 2025/2026. Po krótkim wprowadzeniu, jakiego dokonała pani Dyrektor, rozpoczęła się pierwsza z przygotowanych na ten dzień zabaw – gra edukacyjno – integracyjna, która polegała na tym, że zaproszeni do „Herberta” ósmoklasiści mieli za zadanie wylosować pytanie, znaleźć osobę, która to pytanie im zada i trafnie na to zadanie odpowiedzieć. W grze rywalizowały ze sobą czerty drużyny, które wspólnie walczyły o jak najlepszy wynik, a więc o zdobycie jak największej ilości punktów. Nie było to proste zadanie, ponieważ pytania sprawdzały ich wiedzę nie tylko z takich przedmiotów jak matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, język angielski, czy hiszpański, lecz odnosiły się także do wiedzy związanej z samym bełchatowskim „Herbertem” i jego Patronem – Zbigniewem Herbertem. Mimo początkowego stresu związanego z faktem nieznajomości szkoły i jej nauczycieli uczestnicy gry w szybkim czasie poczuli się w „Herbercie” jak u siebie w domu i świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Podsumowaniem zabawy była… kolejna gra, jaka przygotowana była w auli szkolnej – był to quiz wiedzy, opracowany przez uczniów „Herberta”, na który składały się pytania, z którymi uczestnicy spotkali się w poprzedniej grze. I tym razem uczestnicy zabawy stanęli na wysokości zadania, o czym świadczyła duża ilość poprawnych odpowiedzi na pytania pojawiające się z quizie. Zwycięzcy quizu otrzymali nagrodę, którą będą mogli wykorzystać wtedy, gdy zdecydują się na rozpoczęcie nauki w naszej szkole – bon na ocenę bardzo dobrą z aktywności z wybranego przez siebie przedmiotu może być świetną zachętą dla ósmoklasisty do przyjemnego rozpoczęcia licealnej drogi w „Herbercie”.
Dzień Otwarty, jak zwykle w VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, pełen był niespodzianek, świetnej atmosfery i mnóstwa atrakcji! Zaproszeni goście, uczniowie i ich opiekunowie wychodzili ze szkoły uśmiechnięci i pełni pozytywnej energii. Mamy nadzieję, że spotkamy się z wieloma z nimi już we wrześniu, w nowym roku szkolnym!

W dniu 07.04.2025 roku czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w Turnieju GEOGUESSR pod patronatem Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowanym przez ZSP w Kleszczowie. Turniej polegał na poprawnym określeniu lokalizacji, w której znalazł się gracz i składał się z 5 dwu minutowych rund. Niestety, tym razem naszym uczniom nie udało się awansować do finału rozgrywek. Nabraliśmy natomiast doświadczenia i mamy nadzieję, że w następnej edycji osiągniemy sukces.
Marta
Dzień 3 - Pomnik Patrona i Zakole Dunaju
Dzień trzeci był dniem pożegnania z Węgrami. Po szybkim śniadaniu i spakowaniu bagaży złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem naszego patrona na placu Szechenyiego; było to nasze pożegnania z Pesztem. Reszta dnia upłynęła przede wszystkim na podziwianiu olśniewającego piękna modrego Dunaju, przecinającego wyszehradzkie i esztergomskie wzgórza oraz przechadzkach klimatycznymi alejkami znajdującego się w sąsiedztwie Budapesztu Szentedre, które szczególnie umiłowali sobie węgierscy artyści przełomu wieków XIX i XX.
Dzień zakończyliśmy krótkim powrotem do Budapesztu, gdzie po budańskiej stronie miasta mieliśmy wreszcie okazję skosztować tradycyjnej węgierskiej kuchni: węgierskiej zupy ziemniaczanej z węgierską kiełbasą oraz gulaszu z galuszkami. Po bliskim spotkaniu z przepyszną lokalną kuchnią udaliśmy się syci i pełni wrażeń prosto do Bełchatowa.
Emil Stępień klasa III a
Dzień 2 - Buda, termy Palatinus i rejs po Dunaju
Drugi dzień zaczął się od zwiedzania czarującego wzgórza zamkowego w Budzie, po którym szybko wyruszyliśmy na stare miasto, gdzie mogliśmy oglądać przepiękne zabytkowe budynki. Po przerwie na kawę i ciastka w Ruswurm - najstarszej cukierni w Budapeszcie, w której jadała sama Sisi, poszliśmy zwiedzać wyjątkowo zieloną wyspę Św. Małgorzaty, na której znajdują się termy Palatinus. W termach spędziliśmy 3 godziny i w tym czasie mogliśmy skorzystać z ciepłych basenów termalnych albo zrelaksować się pływając w zwykłych basenach.
Po przerwie na obiadokolację wyruszyliśmy na rejs po Dunaju nocą, w trakcie którego mogliśmy podziwiać między innym podświetlony budynek Parlamentu, pięknie oświetlone Wzgórze Gellerta, czy równie pięknie oświetlony najstarszy budapesztański kościół św. Macieja.
Julia Cieślak, Iga Lasota klasa II a
Kolejny etap realizacji projektu za nami. Przedstawiam relację z trzydniowego wyjazdu do Budapesztu autorstwa jego uczestników. W przygotowaniu specjalne wydanie gazetki szkolnej "Bez Tytułu" poświęcone wycieczce, w której znajdziecie więcej szczegółów.
Dzień 1 - Peszt
Mimo nocnej podróży autobusem wszyscy uczestnicy byli pełni energii i gotowi, aby zacząć zwiedzanie pesztańskiej części stolicy.
Naszym pierwszym przystankiem był Plac Bohaterów, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik Sylvią Virag. Pani Przewodnik opowiedziała nam o historii Węgier i samego Budapesztu pokazując pomniki ważnych historycznych postaci. Następnie zobaczyliśmy największe sztuczne lodowisko oraz zatrzymaliśmy się tuż obok zabytkowych term Szechenyi . Niedaleko term mogliśmy posmakować langosów, czyli jednego z tutejszych przysmaków. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na ulicę Andrássy, gdzie weszliśmy do budynku opery oraz do znajdującej się tam najstarszej linii metra. Jednym z ostatnich przystanków tego dnia była Bazylika św. Stefana, gdzie mogliśmy podziwiać piękne freski i rzeźby. Następnie odbyliśmy krótki spacer wzdłuż Dunaju niedaleko parlamentu. Ostatnią atrakcją tego dnia było odwiedzenie największej zabytkowej hali targowej, gdzie można kupić oryginalne węgierski przysmaki.
Po wyczerpującym, lecz ekscytującym dniu udaliśmy się do hotelu zafascynowani pięknem stolicy Węgier. Po kolacji grupa chętnych udała się na wieczorny spacer nad Dunaj, aby obejrzeć miasto nocą.
Kornelia Borowiecka, Ala Drzewosz klasa I b

W czwartek 3 kwietnia 2025 roku czworo uczniów naszej szkoły: Amelia Borowska (kl. IIa), Agata Król (kl. IIa), Tymoteusz Zieliński (kl. Ia) i Karol Kocik (kl. IVb) pod opieką pani Moniki Kowalskiej wzięło udział w konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie pt. „Nakręć się na transformację. Edycja 2.0”, który odbył się w czasie VI Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego, który zorganizowany został w podbełchatowskim hotelu Wodnik. Konkurs przyjął formę warsztatów prowadzonych metodą design thinking, podczas których zawodnicy musieli zaprojektować rozwiązania dotyczące odpowiedzialnej i nowoczesnej transformacji naszego regionu. Była to doskonała okazja, by spojrzeć na nadchodzące dla Bełchatowa zmiany z różnych perspektyw.
Konkurs Fotograficzny „Podniebna Galeria” orgaznizowany przez klasę 3B w ramach "Ekoprojektów 2025" został rozstrzygnięty. Przyznano:
1 miejsce - Weronice Baranieckiej kl. 1a
Wyróżnienie:
- Natalia Gryś kl. 4b
- Marta Pabich kl. 1a
Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za zaangażowanie się w realizację naszego projektu „Anomalie pogodowe – skutkiem działalności człowieka” !
Klasa 3B
W dniu 27.03.2025r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego: „Ekoprojekty”. Jego organizacja związana jest z obchodami w naszej szkole Dnia Ziemi.
W ramach konkursu uczniowie klas I – III realizowali projekty ekologiczne, których tematy wylosowali we wrześniu. Przez ponad 6 miesięcy zmagali się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej ekologii począwszy od tematu; „Ślad węglowy w produkcji dóbr konsumpcyjnych po temat:” Nasz region – miejsce pięknych krajobrazów”.
Wyniki swoich działań przedstawili w formie scenek teatralnych i prezentacji na auli naszej szkoły w obecności uczniów, nauczycieli i jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Małgorzaty Jasitczak. Pojawiła się też gazetka na temat anomalii pogodowych, quizy, a nawet „tematyczne” ciasteczka.
Jury miało trudne zadanie, ponieważ nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i prezentacje ich projektów były bardzo ciekawe i przedstawiane w atrakcyjnej formie.
Po burzliwej dyskusji jury wyłoniło zwycięzców, przyznając I miejsce klasie IIIB, która realizowała projekt: „Anomalie pogodowe – skutkiem działalności człowieka” oraz wyróżnienie klasie IIIA, która z kolei zmagała się z tematem: „Zielona energia w Polsce – przyszłość czy nierealne marzenia.”.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy za rok.
- „Moje zainteresowania – mój sukces”
- Brawa dla Emila i Mateusza!
- DZIEŃ OTWARTY "HERBERTA"
- XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie
- Kolejny sukces historyczny!
- Dzień Języków Obcych w „Herbercie”
- Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych w „Herbercie”
- Loteria fantowa w Herbercie – wiosna pełna niespodzianek!
- Gratulacje dla Oliwii Deptuły!
- Klub Podróżnika - „Angola - życie na końcu Afryki”
- Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
- II Bełchatowski Kongres Młodzieży
- Współczesne koncepcje nowoczesnych miast, czyli Dzień Geografa w Gigantach Mocy
- Synoptyka wczoraj i dziś, czyli Dzień Geografa w Gigantach Mocy
- Alicja ze stypendium!