
Udział w XXII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki
We wtorek 21 marca 2023 roku zainteresowani uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach prowadzonych w ramach IV Sesji Wyjazdowej XXII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, która odbyła się w MCK PGE Giganty Mocy. Uczniowie „Herberta” pod opieką pana Sławomira Marczaka wysłuchali wykładów prowadzonych przez dr hab. prof. Piotra Czublę oraz dr hab. Marka Barwińskiego. Pierwszy z wykładów pt. "Tam gdzie woda walczy z lądem, czyli wybrzeża morskie świata" poświęcony był tematyce związanej z m.in. niszczącą i budującą działalnością fal morskich, typami wybrzeży świata wraz ze sposobami ich powstawania oraz metodami zapobiegania skutków działalności fal morskich.
Podczas drugiego wykładu, który dotyczył współczesnego tematu konfliktu na Ukrainie, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się tego, w jaki sposób na przestrzeni dziejów umacniała się świadomość narodowa Ukraińców, jaki był wpływ Polski na powstanie niezależnego państwa ukraińskiego oraz mogli poznać cele toczenia regularnej wojny z Ukrainą przez Rosję.
Oba wykłady były świetnie przygotowane pod względem merytorycznym i poprzedzone odpowiednio dobranymi przykładami. Podejmowały zagadnienia, których każdy współczesny człowiek powinien być świadomy i zdawać sobie sprawę z tego, że ich znajomość przyczynia się do dobra całego społeczeństwa.
21 marca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Uczniowie brali udział w warsztatach językowych:
- Pop culture z udziałem Joe Vaughna;
- Kuchnia hiszpańska i latynoska;
- Kuchnia niemiecka i angielska;
- Teatr w języku angielskim, hiszpańskim i niemieckim.
W każdej grupie uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe oraz poznawali kulturę innych krajów poprzez wykonywanie rożnego rodzaju zadań i ćwiczeń. Na koniec wszystkie grupy zaprezentowany efekty swojej pracy w auli szkolnej. Było ciekawie, śmiesznie i smacznie!

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie serdecznie zapraszają uczniów klas ósmych szkół podstawowych na DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się dnia 14 kwietnia 2023 r. w godzinach od 12.00 do 14.00. W trakcie spotkania będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, spotkać się i porozmawiać z nauczycielami, a także uczniami, zwiedzić szkołę oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach.
W poniedziałek 20 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Samorząd Uczniowski przygotował poczęstunek w formie ciasteczek z uśmiechami. Uczennice zapytały również uczniów i nauczycieli o to, co najczęściej sprawia im radość i wywołuje u nich uśmiech. Odpowiedzi na te pytania będzie można niebawem zobaczyć w nagraniu na tik toku.

W piątek 17 marca 2023 roku zainteresowani nauczyciele i uczniowie wraz ze swymi rodzicami wybrali się do Warszawy na spektakl operowy „Tosca” Giacomo Pucciniego. Ta niezwykła opera, której premiera odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Rzymie, opowiada dramatyczną historię miłości Floriii Tosci - sławnej śpiewaczki i malarza Mario Cavaradossiego, którzy w wyniku intryg szefa policji barona Scarpii, poszukującego zbiega z więzienia - byłego konsula Cesare Angelottiego (ukrywającego się u Cavaradossiego) giną w tragicznych okolicznościach.
Historia, osadzona w Rzymie przełomu XVIII i XIX wieku, za sprawą reżyserki Barbary Wysockiej, przeniosła widzów w atmosferę Włoch lat 70. XX wieku. Reżyserka położyła w swym dziele nacisk na takie uniwersalne problemy jak: nadużycia władzy, niewydolność polityczną państwa, bunt społeczeństwa, terror i zamachy, które to problemy wpływają na życie zwykłego obywatela.
Mimo że opera Pucciniego zaprezentowana w warszawskiej Operze Narodowej wykorzystaną w niej scenografią wprowadzała widzów w czasy współczesne, śledzący wydarzenia dziejące się na scenie ze wzruszeniem oglądali dramat miłosny bohaterów (fantastycznie zagrany i zaśpiewany przez sopranistkę Izabelą Matułę, Tadeusza Szlenkiera – tenora oraz barytona Krzysztofa Szumańskiego), z którym ludzie spotykają się w każdym miejscu i czasie historycznym.
Dziękując organizatorkom wyjazdu – pani Ewie Tomassy i pani Dyrektor – pani Małgorzacie Jasitczak realizacji tak świetnego pomysłu integrującego naszą małą Herbertowską społeczność, czekamy na kolejne tego typu teatralno - wycieczkowe inicjatywy!
„Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność”
(Wisława Szymborska, „Liczba Pi”)
We wtorek 14 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłym projekcie. Tego dnia przypada na całym świecie Dzień Liczby Pi – obchody związane z najpopularniejszą liczbą matematyczną, które mają na celu popularyzację matematyki.
Tego dnia w „Herbercie” uczniowie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie zorganizowanym przez panią Magdalenę Kapsę – Olejnik – nauczycielkę matematyki i wielką pasjonatkę tej dziedziny nauki. Pani Magda przygotowała konkurs, który polegał na dokonaniu obliczeń (uczniowie mierzyli takie przedmioty jak: płytę cd, talerz, zegar ścienny, patelnię, wiadro doniczkę, deskę kuchenną, różnego rodzaju puszki, świecę, tortownicę, lejek itp.), które należało wpisać do tabeli interaktywnego arkusza umożliwiającego wyznaczenie liczby Pi.
W konkursie zwyciężyła klasa IIIb, której średnia wszystkich pomiarów miała rozwinięcie dziesiętne najbardziej zbliżone do rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Serdecznie gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy tych niecodziennych zmagań z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w rozwiązywanie wskazanych matematycznych problemów, co potwierdziło fakt, że matematyka to nauka fascynująca i dostarczająca wszystkim wielu niezwykłych wrażeń! Potwierdzeniem zaangażowania, z jakim nasi uczniowie podjęli się tego matematycznego wyzwania, może być wierszyk „Liczba Pi” napisany przez Wiktorię Wilczek – uczennicę klasy IIIb:
Czy wiesz mój drogi,
Kiedy swoje święto liczba Pi obchodzi?
Każdego roku – w tym samym czasie
14 marca – jest głośnio o niej w prasie.
Otóż: liczba Pi niejedno ma oblicze
A jej zasługi chyba dziś nie wyliczę.
Fascynuje ona nie tylko matematyków,
Lecz również fizyków, czy muzyków.
We wtorek 7 marca 2023 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez panią Angelikę Ozgę – lekarkę i autorkę internetowego bloga „Bądź świadoma”, którego celem jest edukowanie kobiet w zakresie anatomii, fizjologii i psychologii.
Tematem spotkania z panią Angeliką był zdrowy sen. Uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem przydatnych rad, pozwalających lepiej poznać metody wysypiania się. Mogli również lepiej poznać zjawisko snu i stan czuwania. Po spotkaniu uczniowie dostali możliwość uzupełnienia nowo nabytej wiedzy poprzez skierowanie swoich pytań do pani Angeliki.
„Między duchem a materią pośredniczy matematyka.“
(Hugo Steinhaus, polski matematyk)
Uczniowie klasy IB postanowili wziąć udział w niezwykłym konkursie noszącym nazwę „Matematyka bez granic”. „Mathématiques Sans Frontières”, bo taka jest jego oryginalna nazwa, to międzynarodowy konkurs organizowany pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Jest to nietypowy konkurs, gdyż w zawodach biorą udział całe zespoły klasowe. Uczniowie rozwiązują zadania w odpowiednio dobranych grupach. Liczy się nie tylko sposób rozwiązania i dobra odpowiedź, ale także szata graficzna przedstawionych rozwiązań. Tematyka zadań dotyczy różnych zagadnień matematycznych i uwzględnia ich korelację z zagadnieniami z innych przedmiotów szkolnych. Zadania odnoszą się do konkretnych przykładów z życia codziennego, mają różny stopień trudności. W rozwiązaniu niektórych zadań potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, a także sprawność manualna (konstruowanie, wycinanie, naklejanie, budowanie modeli, rysowanie itp.). Dodatkową trudnością jest praca „językowa” z jednym z zadań, które jest sformułowane w języku obcym: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim lub francuskim - uczniowie wybierają język, tłumaczą treść, rozwiązują zadanie i udzielają odpowiedzi, która także musi być sformułowana w wybranym języku obcym.
W czwartek 9 marca 2023 roku odbył się finał konkursu. Wszyscy uczestnicy tych niecodziennych matematycznych zadań bardzo aktywnie uczestniczyli w wykonywaniu zadań, byli pomysłowi, kreatywni i twórczy. W wyniku ich pracy powstało wiele trafnych i oryginalnych rozwiązań, które w równie niezwykły sposób były zaprezentowane.
Klasie IB gratulujemy wyników prac i trzymamy kciuki za efekty!
27 lutego 2023 roku w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu ortograficznego „O Pióro Dyrektora VI LO im. Zbigniewa Herberta”. W zmaganiach o tytuł szkolnego Mistrza Ortografii wystartowało łącznie 22 uczniów, reprezentujących poszczególne klasy. Zmierzyli się oni z tekstem, którego bohaterami byli „amatorzy katorżniczej podróży przez bezdroża Mrzeżyna”. Dyktando naszpikowane było wszelkimi trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi i okazało się dużym wyzwaniem dla uczestników. Nikomu z piszących nie udało się napisać go bezbłędnie, jednak najlepiej poradziły sobie i najmniej błędów popełniły:
Julia Rutkowska z klasy 4a, która otrzymała tytuł Mistrza Ortografii i zdobyła „Pióro Dyrektora”
oraz Zuzanna Nowak, uczennica klasy 3b, której przyznano wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a szczególnie tym, którzy zostali nagrodzeni.
Do zobaczenia za rok!
3 marca, w piątkowe popołudnie, mieliśmy przyjemność gościć w naszej kuchni specjalnego gościa, pana Joe Vaughna. Warsztaty kulinarne, które się wtedy odbyły były realizacją projektu, który został zgłoszony przez klasę 1a jako propozycja przeprowadzenia tematycznych warsztatów z kuchni teksańskiej. Może warto też przypomnieć, że ten właśnie projekt uzyskał w głosowaniu największe poparcie.
Warsztaty były okazją do poznania teksańsko meksykańskiej kuchni oraz podszlifowania języka angielskiego. Wspólnie nauczyliśmy się robić perfekcyjne guacamole oraz wysłuchaliśmy opowieści pana Joe o tym, czym w ogóle jest tex-mex, jakie są jego typowe dania i czym różni się kuchnia meksykańska od tex-mex. Warsztaty zorganizowane zostały przez uczniów z klasy 1a, pod czujnym okiem pani Ewy Tomassy oraz pani Joanny Prasol.
Mamy nadzieję na jak najwięcej tego typu spotkań:)

V Konkurs fotograficzno-plastyczny „Kobiety Świata" został podsumowany. Decyzją jury przyznano 3 równorzędne nagrody.
Nagrody otrzymały:
- Sylwia Gajda
- Maria Malarska
- Wiktoria Rybak
Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w kolejnym roku szkolnym.

2 marca 2023 roku nasi tegoroczni maturzyści mieli przyjemność spotkać się z przedstawicielem Politechniki Łódzkiej, panem Piotrem Kosobudzkim. Podczas spotkania przestawiona została oferta edukacja uczelni, mechanizmy jej funkcjonowania oraz sposób rekrutacji.
- 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Ostatki w "Herbercie"
- Spotkanie w Klubie Podróżnika - „Safari moich marzeń – Tanzania, Kenia”
- „Animal farm” w teatrze V6
- Konkurs "Pora na pary"
- Kolejny projekt Budżetu Uczniowskiego zrealizowany!
- Walentynki
- Fotografia Julii zdjęciem lutego!
- Podziękowanie
- English High Flier
- Geografia górą!
- Dzień Sekretarki i Asystenta
- Konkurs "Coś z niczego"
- Studniówka’2023
- Dzień Różowy