Wycieczka na Spisz
W ostatnim tygodniu czerwca nasi uczniowie, Filip Drygalski, Natalia Rybak i Karol Kocik, pod opieką Pana Piotra Stelmaszczyka zrealizowali główną nagrodę za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie o św. Jadwidze Andegaweńskiej – czterodniową wycieczkę na Spisz. W czasie jej trwania laureaci mogli podziwiać piękną panoramę Pienin czy błękitną taflę Jeziora Czorsztyńskiego, a także odpocząć w szczawnickiej pijalni wód. Nie zabrakło również wyjazdu na Słowację, gdzie zwiedzano zamek w Starej Lubowli, Czerwony Klasztor oraz Kieżmark. Cała nasza delegacja uznała wycieczkę za udaną, a my już zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.
Sprawa dla reportera, czyli uroczyste zakończenie roku szkolnego
W piątek 21 czerwca 2024 roku w auli szkoły ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość podzielona była na dwie części: w części pierwszej, która odbywała się w auli szkolnej, wręczono świadectwa, nagrody i dyplomy wszystkim uczniom wyróżniającym się ze względu na bardzo dobre wyniki w nauce, aktywność w Samorządzie Szkolnym i udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, część druga miała charakter kameralny – odbywała się w salach szkolnych, w których uczniowie spotkali się ze swymi wychowawcami, by otrzymać świadectwa ukończenia szkoły.
Na początku spotkania głos zabrała pani Dyrektor naszej szkoły – pani Małgorzata Jasitczak, która podziękowała wszystkim za niezwykle intensywny rok nauki i uczestnictwa w różnego rodzaju szkolnych przedsięwzięciach oraz przekazała wszystkim życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji. Po wygłoszeniu przemówienia pani Dyrektor, wraz z wychowawcami klas, wręczyła dyplomy i nagrody.
Artystyczna część uroczystości, dzięki uczniom klasy IIa pod opieką pani Joanny Prasol, przybrała postać znanego z Telewizji Polskiej programu publicystycznego „Sprawa dla reportera”, prowadzonego niezmiennie od lat przez panią Elżbietę Jaworowicz. „Nasza” prowadząca zadała swym gościom kluczowe pytanie: „Czy szkoła jest w ogóle potrzebna?”. Słuchając wypowiedzi zaproszonych ekspertów oraz poproszonych o komentarz widzów z sali można było odnieść wrażenie, że… tej kwestii nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. My, uczniowie i nauczyciele „Herberta” wiemy, że odpowiedź jest jedna i ostateczna – „nasza” szkoła jest jak najbardziej potrzebna… ale czasem warto od niej odpocząć. Dlatego przyjemny czas wakacji, który właśnie się zaczyna, pozwoli wszystkim uczniom i nauczycielom nie tylko „naładować baterie”, ale też spowoduje, że wszyscy za szkołą i wszystkim, co się z nią wiąże, zatęsknimy.
Wszystkim życzymy udanych wakacji!!!
"Czytanie pod kasztanem czyli Czytanie na polanie"
18 czerwca uczniowie Herberta dołączyli do ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Czytanie na polanie", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczeństwa lokalnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę.
Spotkanie czytelnicze odbyło się na świeżym powietrzu, pod rozłożystą koroną naszego szkolnego kasztanowca. Jak zwykle w akcji wykorzystane zostały koce i sprzęt nagłaśniający, zakupione z budżetu uczniowskiego. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać o przydatności i słuszności ich zakupu.
Przedstawiciele poszczególnych klas przygotowali fragmenty utworów literackich, które chcieli polecić kolegom. Wśród czytanych utworów znalazły się powieści R. Mroza, dramat Juliusza Słowackiego czy przenoszące w lata dzieciństwa historie z doliny Muminków i opowieść o Małym Księciu.
Akcja jest dowodem na to, że czytać można w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Następna wspólna akcja czytelnicza już została zaplanowana na wrzesień kolejnego roku szkolnego, a będzie nią Narodowe Czytanie.
Serdecznie zapraszamy w imieniu biblioteki szkolnej!
Święto Patrona Miasta
W trzecią niedzielę czerwca w Bełchatowie odbyły się obchody Dnia Naszego Patrona, św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz mszy świętej odprawionej przez biskupa Witalija Skomarowskiego. W liturgii uczestniczyli także uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz reprezentacje instytucji z terenów naszego miasta. W ogrodach parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zjawiło się wiele pocztów sztandarowych, w tym naszej szkoły. Godnie reprezentowali nas tam uczniowie klasy 1a - Anna Bielaś, Zuzanna Gołąb i Maciej Kołodziejczyk pod opieką p. Joanny Prasol oraz p. Magdaleny Kapsy-Olejnik. Po zakończeniu nabożeństwa rozdano nagrody laureatom XXI Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Świętego Jana Pawła II”, a także podziękowano organizatorom za wkład włożony w przygotowanie konkursu.
Anna Bielaś
Szkolne referendum
14 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w głosowaniu dotyczącym przywrócenia dzwonków ogłaszających początek i zakończenie zajęć lekcyjnych. Zdania Herberciaków były bardzo podzielone. Już kilka dni przed głosowaniem na szkolnym korytarzu pojawiła się tablica z argumentami za i przeciw, która została prędko wypełniona opiniami.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki referendum, którego skutki usłyszymy (lub nie usłyszymy!) od 2 września następnego roku szkolnego. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone podczas akademii z okazji zakończenie roku szkolnego.
Ania Bielaś
XX Konkurs Papieski - „Chrześcijanie we współczesnym świecie”
8 czerwca w części finałowej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Chrześcijanie we współczesnym świecie” naszą szkołę reprezentowali Aleksandra Niklewicz z IIa (IV miejsce), Natalia Szmelcuch z IIa (III miejsce) oraz Tomasz Miłkowski z IIb, który zajął I miejsce. Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy o życiu papieża oraz popularyzacja jego filozofii. Uczniowie oprócz otrzymania nagród rzeczowych zdobyli również indeksy na uczelnie. Główną nagrodą dla zwycięzcy jest kilkudniowa wycieczka do Rzymu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
KLASA 1A NA LODACH!
W dniu dzisiejszym klasa 1a wraz z wychowawcą p. Pauliną Kiedos-Jakóbczyk odebrała swoją nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie kolęd i pastorałek. Nagrodą było wyjście na lody. Tak też zrobiliśmy! Udaliśmy się do pobliskiej lodziarni i zjedliśmy wygrany deser. Jednak lody były dla nas tylko dodatkiem, bo najważniejszy był wspólnie spędzony czas!
II edycja szkolnego konkursu z języka łacińskiego Sapere Aude!
W czwartek 13 czerwca 2024 roku odbyła się II edycja szkolnego konkursu z języka łacińskiego Sapere Aude! Celem rywalizacji była popularyzacja tego języka wśród młodzieży, a także zainteresowanie uczniów historią i kulturą starożytną. Do konkursu przystąpiło sześć czteroosobowych drużyn. Uczestnicy na własnym przykładzie pokazali, że „Repetitio est mater studiorum” (Powtarzanie jest matką nauk). Musieli zapamiętać i przetłumaczyć popularne sentencje łacińskie, rozpoznać ich autora oraz wykazać się umiejętnością ich zastosowania w życiu codziennym. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Jury w składzie pani Joanna Prasol oraz pan Piotr Stelmaszczyk, po zaciętej rywalizacji wyłonili zwycięzców , oto oni:
I miejsce - klasa 2a
II miejsce - klasa 3b
III miejsce – klasa 1a
Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym do kolejnej edycji konkursu.
Erasmus + w Portugalii!
Nasza przygoda w Portugalii zaczęła się od dnia pełnego podekscytowania, które nie pozwalało nam spać. 26 maja o godzinie drugiej w nocy stawiliśmy się w pełnej gotowości pod szkołą. Powietrze było gęste od emocji. Po długiej podróży zaczynającej się na lotnisku w Katowicach, a kończącej się w Bradze wszyscy wycieńczeni zaczęliśmy się zastanawiać, co czeka nas następnego dnia w szkole. Po paru godzinach otrzymaliśmy odpowiedź na nękające nas pytania wraz z przekroczeniem bramy Escola Secundaria de Maximinos. Pierwszy dzień projektu zaczął się oprowadzeniem nas po szkole i zapoznaniem z naszymi portugalskimi kolegami, którzy przez następne dwa tygodnie stali się nam bardzo bliscy. Każdy następy dzień był równie ekscytujący i pełen wrażeń. Oprócz owocnych dni nauki w szkole, gdzie poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat ekologii czy informatyki w języku angielskim, przygotowane były dla nas również rozmaite wycieczki. Między innymi pojechaliśmy na farmę pedagogiczną w Bradze czy do Parku Narodowego w Fao, jak i również wielu portugalskich miast. Zobaczyliśmy nie tylko przepiękną Bragę, w której mieliśmy szczęście być codziennie, ale także Porto pełne zapierającej dech w piersiach tradycyjnej portugalskiej zabudowy, Aveiro nazywane portugalską Wenecją i miasto Viana de Castelo. Nasz ostatni dzień był równie pełny emocji co ten pierwszy tyle, że tym razem zamiast ekscytacji czuliśmy żal, że ta przygoda dobiegła już końca. Ostatnie godziny w szkole spędziliśmy na wspominaniu razem spędzonych dni i podziękowaniu za całe dwa tygodnie, które mieliśmy szanse tam przeżyć. Nie obyło się bez łez i bardzo długich pożegnań z naszymi portugalskimi przyjaciółmi, lecz niestety to był już nasz czas na powrót do domu. Program ERASMUS+ to dla wielu z nas cudowne przeżycie dające wiele szans i otwierające wiele nowych drzwi w naszym życiu. Nigdy nie zapomnimy czasu spędzonego w Portugalii i zawsze będziemy wspominać go z radością i nostalgią.
Wiktoria Kowalczyk
Jak poszukiwać pracy? – spotkanie z przedstawicielką OHP
W piątek 7 czerwca 2024 roku uczniowie klas 3a i 3b mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez panią Agnieszkę Klepacką – przedstawicielkę Ochotniczych Hufców Pracy. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się wielu istotnych kwestii związanych z poszukiwaniem pracy oraz z tym, jakie czynności podjąć, by stać się silnym kandydatem na rynku pracy. Dzięki prezentacji, przygotowanej przez prowadzącą, uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z sezonowymi ofertami pracy dla młodzieży, mogli też poznać najistotniejsze czynniki, które sprzyjają aktywnemu i skutecznemu poszukiwaniu pracy. Na zakończenie prowadząca spotkanie pani Agnieszka zachęciła uczniów do wykonania krótkiego testu predyspozycji zawodowych, który stworzony został przez specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zajęcia te przyniosły uczniom ,,Herberta” wiele refleksji na temat rynku pracy, wskazały wiele pomysłów, w jaki sposób mogą jej poszukiwać osoby młode, dały również kilka wskazówek, w jaki sposób poszukiwać pracy sezonowej w czasie wakacji.
Herbert wiernym poddanym Jadwigi Andegaweńskiej
6 czerwca 2024 roku delegacja złożona z Filipa Drygalskiego, Karola Kocika i Krzysztofa Kwietnia, który był oficjalnym przedstawicielem Natalii Rybak, wzięła udział w uroczystej gali wręczenia nagród VII - go Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Jadwiga-Król". Odbyła się ona w Katedrze Wawelskiej, gdzie nasza szkoła została udekorowana Brązowymi Liliami Jadwigi, a uczniowie oprócz otrzymania nagród rzeczowych zdobyli również indeksy na Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Po zakończonej ceremonii delegacja zwiedziła dawną stolicę Polski, w tym m.in. Muzeum Archidiecezjalne czy Muzeum Nowej Huty. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Herberciaków zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.
Filip Drygalski
Lekcje i wizyta na Estádio Municipal de Braga
Za nami kolejny pracowity dzień. Od samego rana na lekcjach informatyki pracowaliśmy zespołowo w programie Microsoft Makecode, starając się dokończyć grę typu arcade. Tworząc ją, umieściliśmy symbole kultury portugalskiej jak i polskiej. Na lekcjach tych nie ominął nas także sławny Pacman i Tetris, w którego mogliśmy zagrać.
Na lekcjach języka angielskiego dzięki grupowej pracy, mieliśmy szansę bliżej poznać nie tylko słynne miasta, ale i zasłużonych ludzi z Portugalii oraz z Polski. Na lekcjach tych nie mogło zabraknąć prezentacji o majestatycznym Krakowie czy kreatywnym Mickiewiczu.
Czas spędzony z naszymi portugalskimi kompanami zakończyliśmy krótką wycieczką, podczas której odwiedziliśmy wielki stadion - Estádio Municipal de Braga. Podczas tej wizyty, oprócz zwiedzenia stadionu, mogliśmy zapoznać się z historią klubu piłkarskiego - SC Braga, a także zobaczyć rozmaitą wystawę pucharów.
Maryśka Malarska
- Erasmus+ ... pierwszy tydzień za nami
- Lekcje z Uniwersytetem Młodzieżowym
- Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Bełchatów panią Magdą Łońską
- Dzień Dziecka w „Herbercie”
- "Herbert" w Portugalii!
- III Konkurs Fotograficzny „Ziemia – moja planeta”
- Herbert udekorowany Liliami przez św. Jadwigę Andegaweńską
- „Jest takie miejsce…” - uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Warsztaty terenowe w Arboretum SGGW w Rogowie
- Lata lecą…, czyli uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
- EDB - zajęcia strzeleckie
- „Kebab Jerusalem”, czyli krucjata po Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej
- Nasi uczniowie finalistami turnieju geograficznego!
- Konkurs przyrodniczy rozstrzygnięty!
- Masz wybór, czyli Dzień Otwarty