„Dalekie podróże mają to do siebie,
że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to,
po co się pojechało”
(Nicolas Bouvier – szwajcarski podróżnik i fotograf)

Piątek 14 kwietnia 2023 roku był dla naszej szkoły dniem wyjątkowym. Tego dnia odbyły się w „Herbercie” Dni Otwarte, a więc uroczystość, której najważniejszymi bohaterami byli zaproszeni goście – uczniowie ósmych klas ze szkół powiatu i Bełchatowa, którzy mieli okazję odwiedzić naszą szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta.
Hasło tegorocznego Dnia Otwartego brzmiało: „Z „Herbertem” przez Europę”, a związane było z rozpoczęciem realizacji programu, w jakim nasza szkoła weźmie udział, czyli Erasmus+: unijnego programu wspierającego kształcenie i szkolenie młodzieży poprzez wyjazdy do wybranych państw europejskich. Dlatego też tematy lekcji otwartych odwoływały się właśnie do tego hasła. Zaproszeni młodzi goście mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących takich krajów jak Hiszpania, Grecja i Portugalia, a tym samym dowidzieć się, kim był Don Kichote, czym jest ślimak Teodorosa, nauczyć się gotować hiszpańskie potrawy i poznać najciekawsze atrakcje fauny i flory Półwyspu Iberyjskiego.
Spotkanie miało niezwykle dynamiczny przebieg: po przywitaniu młodych gości, ich opiekunów, rodziców i nauczycieli przez panie dyrektor naszej szkoły – panią Małgorzatę Jasitczak i panią Joanną Prasol, wszyscy rozeszli się do odpowiednich pracowni, by wziąć udział w wybranych drogą losowania warsztatach. Nie był to jednak koniec atrakcji, bo po zakończeniu zajęć wszyscy spotkali się ponownie w auli naszej szkoły by podzielić się z widzami efektami pracy na zajęciach.
Życzliwa atmosfera, ciekawe warsztaty oraz interesujące efekty zajęć pokazywane publiczności spowodowały, że zaproszeni goście nie tylko poznali naszą szkołę, ale też poczuli, że bełchatowski „Herbert” to miejsce szczególne i niezwykłe!!!