Konkursy

Zapraszamy do udziału w III Konkursie Fotograficznym „Ziemia – moja planeta” - szczegóły w regulaminie
Na prace czekamy do 20 maja 2024 r.

W czwartek 15 czerwca 2023 roku uczniowie klas IIb i IIIb pod opieką pani Magdaleny Kapsy-Olejnik i pana Sławomira Marczaka wyjechali na trzydniową wycieczkę w Pieniny. Wszyscy zebrali się na miejscu zbiórki na parkingu obok szkoły, by wczesną porą wyruszyć w autokarową podroż. Po kilku godzinach jazdy, podczas której znakomite humory uczestników dały o sobie znać (nie zabrakło rozmów, śpiewów i wspólnych zabaw), wycieczka dotarła do wsi Kluszkowce obok Czorsztyna.
Dotarcie do Kluszkowiec było miejscem docelowym autokaru, stanowiło zarazem początek atrakcji. Pierwszym punktem programu była... wycieczka rowerowa, której trasa przebiegała wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Mimo tego, że trasa była wymagająca, dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń: wszyscy zachwyceni byli pięknymi widokami rozciągającymi się wokół jeziora, uwagę uczestników wyprawy przyciągnęły też ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie i majestatyczny zamek w Niedzicy. Finałem tej wyczerpującej, lecz jakże fantastycznej rowerowej wyprawy była... przeprawa statkiem przez jezioro, aby dotrzeć do wypożyczalni rowerów. Jednak prawdziwym zakończeniem tego niezwykle intensywnego dnia był przejazd autokarem do Szczawnicy, by zameldować się w miejscu pobytu - w Pensjonacie Gackówka. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku wszyscy wybrali się na wieczorny spacer, aby poznać okolicę.
Kolejny dzień przeznczony był na górską wspinaczkę. Wyprawa rozpoczęła się około godziny dziewiątej, kiedy uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem, który poprowadził wszystkich na obfitującą w piękne krajobrazy wycieczkę. Po krótkiej przeprawie przez Dunajec turyści ruszyli stromym szlakiem na Sokolicę i Trzy Korony, skąd z zapartym tchem mogli podziwiać piękno otaczających ich gór. Górska wycieczka zakończyła się we wsi Sromowce Niżne, gdzie na uczestników wyprawy czekała kolejna niespodzianka - spływ Dunajcem. Fantastyczną atmosferę w czasie spływu podtrzymywali flisacy, którzy zabawiali uczestników opowieściami, anegdotami i żartami, co pozwoliło wszystkim w przyjemnej atmosferze podziwiać piękno otaczających Dunajec Pienin. Cudownym zakończeniem drugiego dnia wycieczki było poznanie okolicy - młodzi turyści spędzili ten czas w Szczawnicy, próbując smaków lokalnej kuchni, grając w piłkę nożną lub spacerując promenadą rozciągającą się wzdłuż potoku Grajcarek.
Trzeci dzień wycieczki był równie atrakcyjny jak dwa poprzednie. Tego dnia uczestnicy wybrali się do urokliwego Wąwozu Homole, w którym mieli możliwość podziwiać między innymi ogromne, magiczne ściany skalne oraz tzw. „Kamienne Księgi” – skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata. Spacer po wąwozie zakończył się powrotem kolejką linową do podnóża góry.
W drodze powrotnej do Szczawnicy turyści zatrzymali się zatrzymali się na krótką przerwę, by skosztować słynnych szczawnickich lodów. Chwila wytchnienia wszystkim się przydała, ponieważ nie był to koniec atrakcji tego dnia. W planach było bowiem odwiedzenie jeszcze dwóch miejsc: Zamku w Niedzicy, w którym uczestnicy zapoznali się z historią tego niezwykłego miejsca oraz poznali legendę o Brunhildzie, niegdyś zamieszkującej posiadłość, a także kościół św. Michała Archanioła z XV w. - zabytek wpisany na listę UNESCO - w miejscowości Dębno. Wszystkich oczarowała drewniana konstrukcja, ręcznie wykonane zdobienia w stylu gotyckim oraz niewielkie gabaryty kościoła.
Wizyta w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie była ostatnim punktem tej niezwykle intensywnej wycieczki. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani młodzi turyści wrócili do Bełchatowa, by odpocząć przed zbliżającymi się wielkimi krokami wakacji, podczas których z pewnością nie zabraknie wycieczek, wyjazdów i rowerowych wypraw w nieznane.