„Ani bowiem talent bez wiedzy,
ani wiedza bez talentu
nie mogą stworzyć doskonałego mistrza”
Witruwiusz

We wtorek 6 czerwca 2023 roku odbył się szkolny konkurs z języka łacińskiego Sapere Aude!, którego celem było zachęcenie uczniów do pogłębiania znajomości języka łacińskiego, popularyzowanie tego języka wśród młodzieży oraz zainteresowanie uczniów historią i kulturą starożytną.
Czteroosobowe drużyny walczyły o tytuł mistrza języka łacińskiego. Konkurs składał się z trzech rund. W pierwszej uczniowie mieli za zadanie przetłumaczyć sentencje z języka łacińskiego na polski i z języka polskiego na łaciński. Kolejną rundą było rozpoznanie autora najbardziej znanych cytatów łacińskich (Horacego, Wergiliusza, Juliusza Cezara, Owidiusza czy Oktawiana Augusta). Ostatnie zadanie natomiast polegało na ułożeniu z rozsypanki słownej kilku ukrytych sentencji.
Poziom uczestników był tak wysoki, że doszło do dwukrotnej dogrywki. Jury w składzie pani Joanna Prasol oraz pan Piotr Stelmaszczyk, było pod ogromnym wrażeniem wiedzy i umiejętności uczniów związanej ze znajomością polskich zwrotów i wyrażeń, których źródeł należy szukać w języku łacińskim. Wyniki konkursu podane zostaną podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy szerokiej wiedzy na temat języka łacińskiego!