W poniedziałek 5 czerwca 2023 roku uczniowie klas o profilu humanistyczno-lingwistycznym: 2a i 3a wzięli udział spotkaniu z panią adwokat Małgorzatą Markiewicz- Święciak.
Uczniowie zostali zapoznani z zapisami Europejskiej Karty Praw Człowieka i aktywnie dyskutowali na temat jej znaczenia we współczesnym świecie.
Następnie pani adwokat poprosiła uczestników spotkania o przygotowanie własnej listy z propozycjami praw, które powinny się znaleźć w podobnym dokumencie. Po wykonaniu zadania, uczniowie na drodze konstruktywnej dyskusji spisali i usystematyzowali najważniejsze spośród zaproponowanych praw.
Druga część spotkania oparta była natomiast na rozwiązywaniu kazusów, czyli przypadków, będących przedmiotem rozstrzygnięcia sądu. Pani adwokat zapoznała uczestników z kilkoma sytuacjami, w których zostały złamane prawa człowieka, a następnie poprosiła o udzielenie odpowiedzi na pytanie:, „Które konkretnie prawa człowieka zostały złamane?”.
Całości dopełniło wspólne pamiątkowe zdjęcie.