W piątek 28 października 2022 roku w auli ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie odbyła się niezwykle wzruszająca i uroczysta ceremonia. W związku z Dniem Patrona widzowie, którymi byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, wzięli udział w uroczystości, która miała na celu przypomnienie twórczości Zbigniewa Herberta, biografii Poety oraz najważniejszych faktów z życia, które ukształtowały autora „Pana Cogito” jako artystę, poetę i człowieka niezłomnego.
Część artystyczna spotkania poprzedzona była wydarzeniem ważnym dla naszej małej społeczności. Delegacje uczniowskie klas pierwszych wzięły udział w uroczystym ślubowaniu. Ślubowania uczniów dokonała pani Dyrektor szkoły – Małgorzata Jasitczak, a słowa wypowiadanej przez uczniów przysięgi stanowiły piękne wprowadzenie do części drugiej piątkowego widowiska.
Częścią drugą uroczystości było widowisko słowno – muzyczne, którego autorami i wykonawcami byli uczniowie klasy IIIb pod opieką pana Sławomira Marczaka.
Aktorzy zaprosili widzów w podróż po biografii twórczej Patrona, w poetycki sposób prezentując najważniejsze wydarzenia z życia Zbigniewa Herberta, poczynając od czasów dzieciństwa spędzonych we Lwowie, aż do ostatnich chwil życia autora „Pana Cogito”. Pięknym dopełnieniem całości był finał spektaklu, podczas którego wykonawcy zwrócili uwagę na to, jak ważne jest dla nas – kontynuatorów dzieła Poety – przesłanie, jakie nam pozostawił. Świat, w jakim żyjemy, pełen jest niebezpieczeństw, zagrożeń i smutku. Realizując w swoim życiu moralną i etyczną koncepcję opisaną przez Zbigniewa Herberta w swych utworach, na współczesny świat będziemy mogli patrzeć z wrażliwością, zadziwieniem i zachwytem.
To było piękne i mądre widowisko.