„Czytanie dobrych książek
z najwspanialszymi ludźmi
minionych czasów”
Kartezjusz

N CW sobotę 3. września 2022 roku odbyła się w całej Polsce 11. edycja akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie”, której organizatorami za granicą są głównie związki i organizacje polonijne, ambasady RP, biblioteki, szkoły polskie, uczelnie wyższe.
Tym razem lekturą, jaką czytano w największych polskich miastach, licznych mniejszych miejscowościach, szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej i muzeach, były ballady „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybranie tego literackiego cyklu do tegorocznego czytania nie był przypadkowy – rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego i ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.

Z tej okazji piątek 2. września 2022 roku był w naszej szkole spędzony przez uczniów i nauczycieli w sposób wyjątkowy. Każdą lekcję rozpoczynała bowiem głośna lektura jednej z wybranych przez uczniów ballady Adama Mickiewicza. Wszyscy uczestnicy akcji – uczniowie i nauczyciele – z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wzięli udział w tej niecodziennej akcji. Dzięki tak inicjowanym lekcjom, każdy kolejna minuta spędzona w szkolnej ławce nabierała magicznego i niepowtarzalnego klimatu, a głośno czytany utwór pozostał z pewnością jeszcze na długo w pamięci słuchaczy...
Koordynatorką akcji czytania „”Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w naszej szkole była opiekunka naszej biblioteki – pani Elżbieta Wichlińska – Stańczyk.
Wszystkim uczestnikom akcji dziękujemy za aktywny udział, a organizatorów tak niezwykłych akcji prosimy o więcej!!!