VI Budżet Uczniowski

Wystartowała VI edycja Budżetu Uczniowskiego
Zgłaszanie projektów - do 15.11.2024 r
Czekamy na Wasze pomysły!

Zapraszamy do udziału w X Szkolnym Konkursie Fotograficznmy - szczegóły w regulaminie
Na prace czekamy do 25 października 2024 r.
oraz
KONKURSIE JUBILEUSZOWYM „100 PYTAŃ NA 100- LECIE URODZIN ZBIGNIEWA HERBERTA” - szczegóły w regulaminie

Zebranie

W dniu 7.11.2024 r. (czwartek) o godzinie 16:30 zapraszamy na zebrania z rodzicami.
Po zebraniach konsultacje z wszystkimi nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów prawnych.

W dniach 26 - 27 września 2024 roku w Siemianowicach Śląskich odbył się XXIV. Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół, którego gospodarzem był Zespół Szkół Cogito im. Zbigniewa Herberta. Wydarzenie zbiegło się z kilkoma innymi ważnymi wydarzeniami: 100. rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta oraz 90. rocznicą powstania Zespołu Szkół Cogito. Delegacja VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, której przewodniczyła pani Dyrektor Małgorzata Jasitczak, a w skład której wchodzili ponadto pani Magdalena Kapsa - Olejnik, pan Michał Fijołek oraz poczet sztandarowy szkoły, z wnikliwością i zainteresowaniem uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach zorganizowanych w czasie zjazdu. Zainteresowanie to wynikało bowiem z faktu, że pani Dyrektor w czasie tradycyjnego spotkania Klubu Herbertowskich Szkół oficjalnie poinformowała zgromadzonych o chęci zorganizowania w Bełchatowie XXVI. Zjazdu, który odbędzie się w 2026 roku. Zaproszenie zostało przyjęte przez wszystkich z entuzjazmem i ciekawością – miasto Bełchatów oraz nasz region był gospodarzem Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół w 2004 roku, a od tego czasu wiele się zmieniło nie tylko w samym mieście i okolicach, ale też w naszej szkole.
Program zjazdu był bardzo bogaty, czego potwierdzeniem może być krótkie sprawozdanie znajdujące się poniżej:
Dzień 1. - czwartek 26 września 2024 roku
Uroczystości zainicjowała Msza Święta w parafii Świętego Michała Archanioła w Michałkowicach, po której odbył się przemarsz uczestników zjazdu do Siemianowickiego Centrum Kultury - Park Tradycji, w którym odbyła się uroczysta gala. Bankiet, jaki odbył się po zakończeniu gali był wstępem do części nieoficjalnej – spotkania Klubu Herbertowskich Szkół (dla nauczycieli) w Willi Fitznera i pobyt w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich wraz z jego zwiedzaniem i warsztatami „Pan Cogito u Korfantego” (dla uczniów). Po tej części zjazdu uczestnicy udali się na fantastyczną niespodziankę teatralną - monodram „Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu Mirosława Neinerta, który wprowadził wszystkich w cudowny nastrój. Dopełnieniem tego długiego, lecz jednocześnie pełnego atrakcji dnia była uroczysta kolacja w budynku ZS COGITO w Siemianowicach Śląskich.
Dzień 2. - 27 września 2024 roku
Ten dzień był równie intensywny, co czwartek, ponieważ uczestnicy doznali wrażeń nie tylko duchowych, lecz także uczuć związanych z turystyką i historią. Program dnia rozpoczął wyjazd do Bytomia na przejazd kolejką wąskotorową do Tarnowskich Gór, w których uczestnicy mieli okazję zwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga w Zabytkowej Kopalni Srebra. Następnie, po krótkiej przerwie na obiad w gmachu ZS COGITO w Siemianowicach Śląskich uczestnicy zjazdu udali się na dalszy ciąg zwiedzania Śląska - wizyty w Muzeum Śląskim i Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, przyniosły przeżycia dotyczące nie tylko dziejów ziemi śląskiej, ale też dostarczyły wiedzy na temat tragicznych wydarzeń z historii Polski czasów II wojny światowej, okresu Polski Rzeczpospolitej Ludowej, a przede wszystkim tych dotyczących stanu wojennego i masakry górników w Kopalni „Wujek” w Katowicach.
Bardzo intensywny i niezwykle udany XXIV. Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół przeszedł już do historii. Delegacja VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie będzie jednak z pewnością długo go wspominać przygotowując się do organizacji XXVI zjazdu, jaki odbędzie się w naszym mieście w 2026 roku.