VI Budżet Uczniowski

Wystartowała VI edycja Budżetu Uczniowskiego
Zgłaszanie projektów - do 15.11.2024 r
Czekamy na Wasze pomysły!

Zapraszamy do udziału w X Szkolnym Konkursie Fotograficznmy - szczegóły w regulaminie
Na prace czekamy do 25 października 2024 r.
oraz
KONKURSIE JUBILEUSZOWYM „100 PYTAŃ NA 100- LECIE URODZIN ZBIGNIEWA HERBERTA” - szczegóły w regulaminie

Zebranie

W dniu 7.11.2024 r. (czwartek) o godzinie 16:30 zapraszamy na zebrania z rodzicami.
Po zebraniach konsultacje z wszystkimi nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów prawnych.

W poniedziałek, 9 września, wzorem lat poprzednich nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP pt. Narodowe Czytanie.
Tym razem jako lekturę wybrano „Kordiana” Juliusz Słowackiego.
„Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu.” – podkreślał w swoim liście Prezydent RP.
Nasze szkolne czytanie, jak co roku, miało odbyć się na świeżym powietrzu, na kocach zakupionych z projektu „Budżet Uczniowski. Niestety, pogoda tym razem pokrzyżowała nasze plany i zaskoczyła nas deszczem. Przygotowani na niespodziankę, błyskawicznie przenieśliśmy się do szkolnej auli, gdzie kolejne klasy prezentowały swoje interpretacje III aktu dramatu Juliusza Słowackiego.
Po prezentacjach i własnych interpretacjach nadszedł czas na podsumowanie w postaci quizu przygotowanego przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Za prawidłowe odpowiedzi można było wygrać słodki upominek.

Mimo, że lektura „Kordiana” nie należy do najłatwiejszych, mamy nadzieję, że praca nad jej interpretacją pozostanie na dłużej w pamięci uczniów.

A już za rok….
…… czytamy utwory Jana z Czarnolasu.

Lekturę kolejnej edycji Narodowego Czytania ogłosiła Para Prezydencka w Ogrodzie Saskim w Warszawie zapraszając Polaków do wspólnego czytania. W 2025 roku w całej Polsce zostaną odczytane utwory Jana Kochanowskiego.