Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!

Z przymrużeniem oka czyli DYKTANDO 2024

27 lutego 2024 r. w naszej szkole odbyły się zmagania ortograficzne uczniów z bełchatowskich szkół podstawowych. Wzięli oni udział w 4. edycji konkursu ortograficznego Z przymrużeniem oka, zorganizowanego z okazji Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego tradycyjnie 21 lutego. Uczniowie walczyli o główną nagrodę, którą było Pióro Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. Swoje szkoły reprezentowali uczniowie z: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 13 oraz ze Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie. Pomimo, że tekst zawierał liczne pułapki ortograficzne i interpunkcyjne, uczniowie świetnie poradzili sobie z jego napisaniem. Wykazali się wysoką znajomością zasad i reguł naszego języka ojczystego. W trakcje prac komisji uczniowie i uczennice z zaproszonych szkół uczestniczyli w zabawach językowych zorganizowanych przez licealistów Herberta.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce: Zuzanna Chodak SP nr 13
II miejsce: Filip Lipiński SP nr 1
III miejsce: Zofia Skolimowska SP nr 1

Oprócz nagrody głównej i nagród książkowych zwycięzcy otrzymali również nagrody z przymrużeniem oka, czyli warzywa , których nazwy zostały użyte w dyktandzie: skorzonerę czyli wężymord, oberżynę zwaną bakłażanem oraz rzeżuchę.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom - serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu!