O Duchu Przyszłych Wigilii! -
że pragniesz mego dobra,[…],
gotów jestem
wszędzie ci towarzyszyć
z sercem przepełnionym wdzięcznością.
(Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”)

Tradycją szkoły stała się jedna z najpiękniejszych uroczystości, jakie obchodzimy w „Herbercie”. Mowa oczywiście o wieczerzy wigilijnej, która w tym roku odbyła się w czwartek 21 grudnia 2023 roku. Moment, gdy coraz liczniejsze grono uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły spotyka się w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Z. Herberta w Bełchatowie, jest chwilą wzruszającą i niezwykle ujmującą – wtedy bowiem czuje się szczególną więź, udowadniającą, że nasza mała społeczność staje się jednością odczuwającą wyraźnie swoją bliskość, przyjaźń i przywiązanie. I tak było również w tym roku – atmosfera w czasie wieczerzy wigilijnej była wzruszająca oraz pełna uroku i radości jej uczestników ze wspólnego świątecznego spotkania.
Wieczerzę wigilijną rozpoczęło, jak co roku, odczytanie fragmentu „Biblii” przez ks. Mateusza Jaroszyńskiego, który przeczytał fragment dotyczący okoliczności narodzin Chrystusa. Było to uroczyste wprowadzenie do chwili niezwykle radosnej i emocjonującej - podzielenia się przez uczestników wieczerzy opłatkiem oraz złożenia sobie życzeń. W dalszej części spotkania uczestnicy wieczerzy obejrzeli krótką etiudę teatralną, przygotowaną przez uczniów klasy IIb pod kierunkiem pani Elżbiety Wichlińskiej - biblijne początki rodzaju ludzkiego oraz narodziny Jezusa.
Po spektaklu przyszedł czas na wieczerzę wigilijną i kolejny punkt programu: konkurs śpiewania kolęd, w którym aktywnie wzięli udział wszyscy uczestnicy szkolnej Wigilii. Niespodzianką w czasie konkursu kolęd był fakt... prowadzenia go przez Świętego Mikołaja oraz dwie piękne Śnieżynki. Mikołaj docenił wszystkich występujących nie tylko za to, że byli grzeczni przez cały rok, ale też dlatego, że swoimi pełnymi entuzjazmu prezentacjami kolęd wnieśli do auli szkolnej atmosferę szczęścia i radości ze spotkania.
Ciepło, mnóstwo wzruszeń, uśmiech i cudowny świąteczny klimat to wyróżniki wieczerzy wigilijnej w „Herbercie”, na którą z utęsknieniem czeka się cały rok, z żalem uświadamiając sobie, że trwa tak krótko i na następną trzeba czekać kolejne dwanaście miesięcy…