W dniach 16 – 18 listopada 2023 roku uczniowie klas Ib i IIIa pod opieką panów Piotra Stelmaszczyka, Michał Fijołka i pani Joanny Fijołek wybrali się na wycieczkę do Torunia i Gdańska. Plan wyjazdu był niezwykle napięty, ponieważ obfitował w wiele atrakcyjnych turystycznych miejsc.
Już pierwszego dnia, kiedy grupa dotarła do Torunia, nie miała zbyt dużo czasu na swobodne spacery - Toruń to w końcu miasto pełne urokliwych miejsc, przesyconych historią. Dlatego też, poprowadzeni przez panią Paulinę – przewodniczkę po mieście, młodzi turyści udali się na zwiedzanie miasta i jego atrakcji, którymi były: pokaz astronomiczny w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń, wizyta w Żywym Muzeum Piernika oraz spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta, podczas którego pani przewodnik opowiedziała grupie historię miasta. Dopełnieniem spaceru była możliwość wejścia do Domu Mikołaja Kopernika oraz obejrzenie obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, który jest czasowo prezentowany w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
Kolejny dzień wyprawy był równie atrakcyjny jak pierwszy. Tym razem turyści
z „Herberta” stanęli przed wyzwaniem poznania Gdańska – miasta o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Zwiedzanie Gdańska rozpoczęła wizyta w Muzeum II Wojny Światowej - miejsca, którego istnienie ma na celu upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej oraz pielęgnowanie pamięci o jej ofiarach i bohaterach. Po tej niezwykle przejmującej lekcji historii grupa udała sie na spotkanie z panią Izą – przewodniczką po Gdańsku, dzięki której uczestnicy wycieczki poznali najpiękniejsze miejsca, jakie znajdują się na gdańskim Starym Mieście: Zieloną Bramę, Złotą Kamienicę, Fontannę Neptuna, Ratusz, Żuraw, Zespół Przedbramia, czyli w Katownię i Wieżę Więzienną oraz Bazylikę Mariacką. Na zakończenie tego niezwykle intensywnego dnia była wycieczka do Sopotu i spacer po ulicy Bohaterów Monte Cassino tzw. “Monciaku” oraz spotkanie z morzem na sopockim molo.
Ostatni dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności – miejscu, które ma na celu zachowanie w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenia „Solidarności” jako pokojowej europejskiej rewolucji. Zwiedzanie tego miejsca było ostatnim punktem wycieczki, w związku z czym pozostało turystom wsiąść do autokaru i wrócić do Bełchatowa.
Uczestnicy wycieczki do Torunia i Gdańska wracali do Bełchatowa zmęczeni, ale pełni wrażeń, emocji i wspomnień, które z pewnością zostaną w ich pamięci na długo. I będą to refleksje różnorodne – od tych, dotyczących zamierzchłej przeszłości, historii najnowszej czy ważnych dla Polski i świata bohaterów, aż do takich, które związane są z działaniami zwykłych ludzi, którzy często tę historię w niespodziewany sposób potrafili zmienić…