W sobotę 14 października 2023 roku obchodziliśmy 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Z tej właśnie okazji w czwartek 12 października 2023 roku w auli szkoły odbyła się uroczysta akademia.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego szkoły, po którym wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Doniosłym momentem tej części akademii był akt ślubowania, którego dokonała pani wicedyrektor szkoły Joanna Prasol oraz reprezentacji klas pierwszych.
Po oficjalnej części akademii i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego przyszedł czas na prezentację krótkiej teatralnej formy przygotowanej przez uczniów klasy 3b pod opieką pani Magdaleny Kapsy – Olejnik. Młodzi aktorzy zaskoczyli wszystkich widzów przedstawieniem niezwykłej formy uczczenia tego dnia – w musicalowy sposób „opowiedzieli” o życiu naszej szkoły komentując najciekawsze wydarzenia i sytuacje fragmentami piosenek oddających w trafny sposób realia danego zdarzenia. Entuzjastyczne reakcje widzów na kolejne prezentowane szkolne scenki były wymownym potwierdzeniem faktu, że życie szkolne „Herberta” to fantastyczny musical, który zawsze kończy się happy endem.
Dopełnieniem tego fenomenalnego spektaklu (zagranego, jak zwykle, przez wszystkich uczniów klasy 3b w sposób brawurowy!) był krótki film przygotowany przez Kamila Kusiaka z klasy 4a, z którego widzowie dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z życiem szkoły.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w podziękowaniu za pracę edukacyjną i codzienny trud wkładany w rozwój uczniów wręczyli nauczycielom drobne upominki oraz fantastyczny prezent niespodziankę – kalendarz z zamieszczonymi w nim zdjęciami dokumentującymi najciekawsze wydarzenia z życia szkoły.