8 września 2023 r. szkoła nasza włączyła się do wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury jaką jest Narodowe Czytanie. Akcję organizuje Kancelaria Prezydenta RP, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Lekturą 12. edycji Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Rok temu naszą wspólną lekturą były romantyczne Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W tym roku nadszedł czas na pozytywizm. Szkolne obchody Narodowego Czytania rozpoczęły się od odczytania listu Prezydenta RP.
Prezydent RP zachęcał do wspólnej lektury powieści takimi słowami:
.... autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek przy polskim stole.
Po tych słowach uczniowie wszystkich klas zaprezentowali wylosowane wcześniej fragmenty Nad Niemnem w formie scenek, dialogów, czy też pantomimy. Na szczególna pochwałę zasługują uczniowie klas pierwszych, którzy swoimi oryginalnymi wystąpieniami zadebiutowali w nowej szkole. Nie zabrakło również wystąpień nauczycieli czytających Nad Niemnem. Wydarzenie przebiegło w miłej atmosferze przy wspaniałej, słonecznej pogodzie i z pewnością pozostanie na dłużej w pamięci uczestników.
Do zobaczenia za rok!