„Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność”
(Wisława Szymborska, „Liczba Pi”)

We wtorek 14 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłym projekcie. Tego dnia przypada na całym świecie Dzień Liczby Pi – obchody związane z najpopularniejszą liczbą matematyczną, które mają na celu popularyzację matematyki.
Tego dnia w „Herbercie” uczniowie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie zorganizowanym przez panią Magdalenę Kapsę – Olejnik – nauczycielkę matematyki i wielką pasjonatkę tej dziedziny nauki. Pani Magda przygotowała konkurs, który polegał na dokonaniu obliczeń (uczniowie mierzyli takie przedmioty jak: płytę cd, talerz, zegar ścienny, patelnię, wiadro doniczkę, deskę kuchenną, różnego rodzaju puszki, świecę, tortownicę, lejek itp.), które należało wpisać do tabeli interaktywnego arkusza umożliwiającego wyznaczenie liczby Pi.
W konkursie zwyciężyła klasa IIIb, której średnia wszystkich pomiarów miała rozwinięcie dziesiętne najbardziej zbliżone do rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Serdecznie gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy tych niecodziennych zmagań z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w rozwiązywanie wskazanych matematycznych problemów, co potwierdziło fakt, że matematyka to nauka fascynująca i dostarczająca wszystkim wielu niezwykłych wrażeń! Potwierdzeniem zaangażowania, z jakim nasi uczniowie podjęli się tego matematycznego wyzwania, może być wierszyk „Liczba Pi” napisany przez Wiktorię Wilczek – uczennicę klasy IIIb:

Czy wiesz mój drogi,
Kiedy swoje święto liczba Pi obchodzi?
Każdego roku – w tym samym czasie
14 marca – jest głośnio o niej w prasie.
Otóż: liczba Pi niejedno ma oblicze
A jej zasługi chyba dziś nie wyliczę.
Fascynuje ona nie tylko matematyków,
Lecz również fizyków, czy muzyków.