W piątek 16 września 2022 roku na terenie naszej szkoły odbyło się niecodzienne, ale bardzo ważne wydarzenie – Piknik Herbertowski, który był podsumowaniem różnorodnych akcji związanych z obchodami 30 – lecia ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta. Uroczystość, mająca rozrywkowy i integracyjny charakter, spotkała się z entuzjastycznym odzewem uczestników, którymi byli – uczniowie „Herberta”, nauczyciele, absolwenci oraz goście specjalni – pani Edyta Kaczmarek – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani Anna Figlus – pierwsza dyrektorka oraz inicjatorka stworzenia naszej szkoły w latach 90. XX wieku.

Impreza, której program tworzyli sami uczniowie wraz ze swymi wychowawcami, obfitowała w wiele atrakcji: uczestnicy mogli poznać efekty prac artystycznych swoich kolegów i koleżanek, posłuchać tych, których talenty związane są ze śpiewaniem lub grą na instrumencie, zrobić sobie zdjęcie przy „herbertowskim” standzie fotograficznym, posłuchać znakomitej prezentacji piosenki do wiersza „Powrót do rodzinnego miasta” Zbigniewa Herberta, śpiewanej przez uczniów klasy IIb, czy też skosztować przekąsek i ciast, przygotowanych z tej okazji przez samych uczniów. Ponadto reprezentanci klas wzięli udział w różnych niezwykłych konkurencjach: w zabawie w podchody, quizie wiedzy na temat naszego Patrona i naszej szkoły, puzzlach literackich.
Najistotniejszą częścią spotkania było jednak zakopanie kapsuły czasu, w której znalazły się przedmioty jednoznacznie kojarzące się z naszą szkołą oraz czasem, w którym te kapsułę przygotowano, m. in.: fragmenty gazet z 16 września 2022 roku, logo szkoły, spisane na karteczkach refleksje uczniów, jak również – zapisany na nośniku elektronicznym – wywiad z nauczycielami, którzy pracują w „Herbercie” najdłużej i mogli wypowiedzieć się na temat powstania szkoły, jej ewolucji i rozwoju.
Piknik Herbertowski zakończył się wspólnym odtańczeniem belgijki – tańca, który w fantastyczny sposób jednoczy wszystkich we wspólnej zabawie.
Wszystkim organizatorom, uczestnikom oraz wykonawcom, którzy wzięli udział w pikniku, należą się ogromne brawa za to, że po raz kolejny udowodnili, że bełchatowski „Herbert” to nie tylko budynek z salami lekcyjnymi i trud nauki, ale też miejsce, które jednoczy, ingeruje i pozostaje w pamięci na długie lata...