„Piękno jest blaskiem prawdy.”
Platon

W czwartek 1 września 2022 roku w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Ze względu dużą liczbę uczniów, jacy uczęszczają do naszej szkoły oraz kameralne warunki naszej auli, uroczyste spotkanie podzielone było na dwie części – w części pierwszej przywitani zostali uczniowie klas pierwszych i drugich, w części drugiej – uczniowie klas trzecich i czwartych.

Inaugurację roku szkolnego rozpoczęła pani Dyrektor szkoły – Małgorzata Jasitczak. Pani Dyrektor przywitała uczniów, składając życzenia wytrwałości, entuzjazmu w podejmowaniu decyzji oraz wielu sukcesów na edukacyjnym polu nie tylko nowym uczniom, lecz również wychowawcom klas i nauczycielom. Ponadto, powołując się na antyczne wartości etyczne, propagowane przez Platona, zwróciła uwagę, że trzy najważniejsze wartości, o jakich wspomina w swych dziełach Platon: piękno, dobro i prawda, są niezbędnym elementem edukacji, jaką przekazują uczniom w naszej szkole wszyscy nauczyciele. To niezwykłe nawiązanie do myśli antycznego filozofa nie pojawiło się przypadkiem – pani Dyrektor odczytała bowiem niezwykle wzruszający list, jaki został skierowany do naszej społeczności od pana Marcina Rzepeckiego – Radnego Rady Miejskiej w Bełchatowie, który złożył wyrazy podziękowania za udział uczniów naszej szkoły w uroczystych obchodach 80. rocznicy zagłady bełchatowskiego getta. Udział uczniów „Herberta” w tym wydarzeniu potwierdził, że młodzież, z jaką spotykamy się w naszej szkole, jest pełna empatii, wrażliwości, dobra i duchowego piękna.
Po przemówieniu pani Dyrektor głos zabrali uczniowie klasy IIIa, którzy pod kierunkiem wychowawczyni klasy – pani Ewy Tomassy – przygotowali krótki program poetycko – muzyczny, w którym nie zabrakło wierszy Zbigniewa Herberta i nastrojowych piosenek znakomicie wykonanych przez Zuzię Bielską – uczennicę klasy IIa.
W pogodnym, lecz równocześnie refleksyjnym nastroju, społeczność bełchatowskiego „Herberta” rozpoczęła nowy rok szkolny 2022/ 2023, ciesząc się ze spotkania kolegów, koleżanek, przyjaciół, wychowawców i nauczycieli, co jakiś czas uciekając myślami ku zakończonym wakacjom, równocześnie myśląc o tym, co przyniesie nowy rok szkolny...