VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


„Podstawową wartością kultury
jest budowanie wartości,
dla których warto żyć”. Zbigniew Herbert”

Napis na tablicy upamiętniającej
Zbigniewa Herberta na Collegium Maius
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W czwartek 9 czerwca 2002 roku uczniowie klas Ib i IIb wraz z opiekunami: paniami Magdaleną Kapsą – Olejnik, Elżbietą Wichlińską - Stańczyk i panem Sławomirem Marczakiem, wybrali się na trzydniową wycieczkę do Torunia, Sopotu i Gdańska, by odnaleźć ślady obecności w tych miejscach Patrona naszej szkoły – Zbigniewa Herberta.
Pierwszym etapem podróży było miasto słynące z pierników - Toruń. Młodzi turyści odbyli niezwykle ciekawy, prowadzony przez panią przewodnik, spacer, po zabytkowej części miasta, którego najciekawszymi punktami były m. in.: Brama Klasztorna, Krzywa Wieża, Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Katedra Świętojańska. Ponadto zwiedzanie dopełnione zostało pobytem w Domu Kopernika oraz wejściem na punkt widokowy, znajdującym się na wieży Katedry Świętojańskiej. Ważnym dla zwiedzających z bełchatowskiego Herberta elementem spaceru było obejrzenie (i wykonanie pamiątkowego zdjęcia) tablicy upamiętniającej okres studiów Zbigniewa Herberta, znajdującej się przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (to właśnie tutaj Zbigniew Herbert studiował filozofię i prawo w latach 1947-195).


Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania pola bitwy na Westerplatte – miejsca pierwszej bitwy II wojny światowej, na którym zachowały się jeszcze ślady tych dramatycznych zdarzeń: wartownie nr 1 i 3, placówkę „Fort” oraz ruiny koszar.
Rejs statkiem Żeglugi Gdańskiej do centrum Gdańska rozpoczął kolejny etap wycieczki, w czasie którego najciekawszymi punktami zwiedzania były: spacer pięknymi, malowniczymi uliczkami zabytkowego Głównego Miasta. W trakcie wizyty w zabytkowej części Gdańska młodzi turyści mogli zobaczyć m. in.: gotycko - renesansowy Ratusz na Głównym Mieście oraz największą gotycką ceglaną świątynię w Europie, czyli bazylikę Mariacką, wraz ze swą niezwykłą historią i najcenniejszymi zabytkami - XVI - wiecznym zegarem astronomicznym, wykonanym przez Hansa Düringera z Torunia, XVI – wiecznym Ołtarzem Głównym, dłuta Mistrza Michała z Augsburga oraz tryptykiem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
Następnie, idąc Długim Targiem, na którym znajdują się liczne zabytki: Studnia Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamieniczka, kamienice królewskie oraz Brama Zielona, zwiedzający dotarli na plac Solidarności. Tutaj poznali najnowszą historię Polski – oglądając Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r. oraz historyczną Bramę nr 2 poznali dzieje walki Polaków z opresyjnym systemem komunistycznym w latach 70. i 80. XX wieku. Dopełnieniem wiedzy na temat dramatycznych tych dramatycznych wydarzeń była opowieść przewodnika w trakcie oglądania panoramy Gdańska z dachu Europejskiego Centrum Solidarności.
Mimo długiego i niezwykle intensywnego zwiedzania Gdańska nie był to jeszcze koniec wędrówki – na turystów czekała kolejna atrakcja, którą była przejażdżka pociągiem do Sopotu. W tym słynnym i modnym nadmorskim kurorcie nie tylko można było przespacerować się ulicą Bohaterów Monte Cassino i wejść na słynne sopockie molo, ale też... odnaleźć kolejne ślady obecności Zbigniewa Herberta. To tutaj właśnie, przy ul. Jana Jerzego Haffnera 8, znajduje się dom, do którego w 1945 r. wprowadziła się przybyła z Krakowa (a wcześniej ze Lwowa) rodzina Herbertów: ojciec przyszłego poety Bolesław z żoną Marią oraz dziećmi Haliną i Zbigniewem.
Po uroczym spacerze po Sopocie, pozostało tylko wycieczkowiczom wrócić do Gdańska, by... odbyć niezwykle klimatyczny wieczorny spacer po długim Targu.
Ostatni dzień wycieczki był równie ciekawy, co poprzednie dni, spędzone w Toruniu, Gdańsku i Sopocie, poświęcony był bowiem wizycie w Muzeum II Wojny Światowej. W tym miejscu uczniowie mogli zapoznać się m. in. z wystawami, tworzącymi trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny” oraz poznać niemal 3 tys. eksponatów i stanowisk multimedialnych, które przedstawiają tragiczne wydarzenia II wojny światowej. I tutaj nie zabrakło śladów Patrona naszej szkoły – w jednej z sal, prezentujących pamiątki po polskich żołnierzach, odnaleźć można bowiem cytat z przejmującego wiersza Zbigniewa Herberta „Guziki”, poświęconego zbrodni katyńskiej, a dedykowanego pamięci kapitana Edwarda Herberta (kuzyna Poety, który został zamordowany w Katyniu w 1940 roku).
Po zwiedzaniu muzeum, które z pewnością wywołało w młodych turystach mnóstwo refleksji, został do zrealizowania jeszcze jeden etap wycieczki – powrót do Bełchatowa. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy powrócili do domów późnym wieczorem w sobotę 11 czerwca 2022 roku, pozostawiając w swej pamięci nie tylko wiele wspomnień dotyczących pięknych miejsc, jakie zobaczyli, lecz także trudnej historii Polski oraz życia Zbigniewa Herberta, tak mocno związanego z Toruniem, Gdańskiem i Sopotem...

Additional information