VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W piątek 25 czerwca 2021 roku w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Z. Herberta odbyła się uroczystość, na którą czekali wszyscy uczniowie i nauczyciele – uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wydarzenie to, mimo, iż poprzedza czas długiego odpoczynku od nauki szkolnej i jest z radością odbierane przez wszystkich, jest jednocześnie momentem wzruszającym i uroczystym – w takiej właśnie chwili pojawia się czas na podziękowania, wręczenie nagród oraz wspomnienie tego niezwykle trudnego dla wszystkich roku szkolnego.
I tak było tym razem. Pani Dyrektor szkoły – pani Małgorzata Jasitczak – zainicjowała ciąg wielu wzruszających chwil, wygłaszając krótkie przemówienie do zgromadzonych uczniów, wspominając niezwykle trudny czas nauki zdalnej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku szkolnym, życząc równocześnie aktywnego wakacyjnego wypoczynku, który pozwoliłby zapomnieć o godzinach spędzonych przed komputerowym ekranem.

Krótkie, ale niezwykle sympatyczne przemówienie pani Dyrektor było znakomitym wstępem do kolejnej części uroczystości, czyli rozdania nagród i świadectw uczniom wyróżniającym się w nauce i w działalności pozaszkolnej (poprzez udział w wielu konkursach przedmiotowych). W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, oficjalna uroczystość zakończenia roku szkolnego musiała być podzielona na dwie części, dlatego też uczestniczący w tym wydarzeniu uczniowie i nauczyciele mieli podwójną satysfakcję z obserwowania radości wyróżnionych uczniów.
Dopełnieniem spotkania kończącego rok szkolny 2020/2021 była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy Ib LO pod kierunkiem pana Sławomira Marczaka – krótkie, acz niezwykle dowcipne i błyskotliwe podsumowanie „zdalnego” kończącego się roku szkolnego wprawiło widzów w cudowny nastrój.
Po artystycznej części miał miejsce poruszający moment – kilka słów pożegnania wygłosił ksiądz Adam Gontarz, który musi naszą herbertowską społeczność w następnym roku szkolnym opuścić. Ksiądz Adam nie krył wzruszenia wspominając wspaniałe chwile, jakich doświadczył w naszej szkole. Swoją krótką przemową dał uczniom do zrozumienia, że są ludźmi mądrymi, ciekawymi świata, od których wiele się nauczył. Takie niezwykłe pożegnanie potwierdza, że bełchatowski „Herbert” to miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne.
Mimo, iż wszyscy czekali z utęsknieniem na początek wakacji, opuszczali szkołę z żalem, że wspólnych chwil, spędzonych w bełchatowskim „Herbercie” było w roku szkolnym 2020/2021 tak mało. Oby rok szkolny 2021/2022 obfitował w więcej chwil spędzonych w murach „Herberta”. Jest to bowiem miejsce niezwykłe i wyjątkowe, z którego wspomnienia pozostają na całe życie...

Additional information