VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


Z okazji przypadającego na 22. kwietnia Dnia Ziemi oraz w ramach świętowania Dnia Geografa, który przypada na 23. kwietnia na Uniwersytecie Śląskim odbyła się Noc Geografii.
Było to wydarzenie, w którym udział wzięła grupa uczniów naszej szkoły, zachęcona przez pana Sławomira Marczaka – nauczyciela geografii i pasjonata krajoznawstwa, turystyki i podróży. Wykłady zawierające wcześniej przygotowane prezentacje realizowane były w formie transmisji prowadzonej na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ prowadzonym na portalu społecznościowym Facebook oraz na kanale Uniwersytetu Śląskiego prowadzonym na kanale YouTube.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia. Dr hab. Jacek Jania poprowadził wykład inauguracyjny dotyczący kriosfery Arktyki. Kolejny wykład przeprowadziła pani Magdalena Opała – Owczarek, której przemówienie dotyczyło rekonstrukcji Górnego Śląska z wykorzystaniem metody dendrochronologicznej. W dalszej kolejności pani dr hab. Urszula Myga-Piątek opowiedziała o obserwatorium krajobrazu, a dr Maksymilian Solarski o Bytomiu - mieście, które się zapada. Po przerwie, która poświęcona była ogłoszeniu wyników konkursów organizowanych przez wydział geograficzny UŚ, dr Andrzej Boczarowski zaprezentował wykład zatytułowany ,,Świat okiem Galileusza”. Następnie dr Michał Laska opowiedział o GIS, dr hab. Mariola Jabłońska przeprowadziła wykład na temat mówiła badań zanieczyszczeń powietrza, a mgr Wojciech Pilorz zapoznał uczestników wydarzenia z radarami meteorologicznymi. Ostatni wykład na temat przebiegu epidemii w Polsce i województwie śląskim przeprowadził hab. Sławomir Sitek.
Miłą i zaskakującą dla uczestniczących w wydarzeniu widzów był bardzo interesujący wykład dr. Artura Widawskiego, który w przerwach między spotkaniami z występującymi prelegentami, zabierał uczestników na wirtualną wycieczkę na dach najwyższego budynku akademickiego w Polsce – 80 – metrowego gmachu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Podsumowaniem i zakończeniem Nocy Geografii zajęli się prowadzący to niezwykłe wydarzenie: pani dr Marta Chmielewska, pan dr Artur Widawski oraz pani dr Agata Daszkowska-Golec. W czasie wykładów istniała możliwość zadawania pytań, na które udzielano wyczerpujących i kompletnych odpowiedzi.
Internetowe spotkanie w ramach Nocy Geografii, zorganizowane przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego było bardzo ciekawe i niezwykle atrakcyjne, nie tylko ze względu na tematykę poruszaną w czasie spotkania, lecz także dzięki wielu zaprezentowanym zdjęciom, mapom i materiałom filmowym. Uczestnicy i widzowie tak niezwykłej Nocy Geografii nie mogli się nudzić ani przez chwilę.

Additional information