VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


„Historia jest siłą.
Historię nie tylko stanowią
wiarogodne zbiorowiska nagich faktów
ale i pojęcia,
jakie naród o swej własnej wyrabia historii”
Cyprian Kamil Norwid

W środę 27 kwietnia 2022 roku w auli ZSiPO im. Z. Herberta odbyła się uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widzowie, którymi byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy „Herberta”, obejrzeli niezwykle oryginalną uroczystość, przygotowaną przez uczniów klasy 2b LO pod kierunkiem pana Sławomira Marczaka.
Wykonawcy przenieśli widzów do sali lekcyjnej, w której grupka uczniów przygotowywała się do kartkówki z historii. Naprzemienne przepytywanie się zdenerwowanych uczniów z historii Polski czasów rozbiorowych udowodniło im, że w trakcie lekcji historii i „niezapowiedzianej” przez nauczyciela kartkówki może być krucho... Powtarzając kolejne daty i wydarzenia z nimi związane, niecierpliwi uczniowie zagłębiali się coraz bardziej w dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów, próbując zrozumieć, dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 Maja, jakie odbyło się w 1791 roku, miało tak ważne znaczenie dla historii naszego kraju...

„Sceniczne” oczekiwanie na kartkówkę z historii, jakie obejrzeli tego dnia widzowie, nie było jedynym sprawdzeniem wiedzy z historii czasów Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy tego uroczystego spotkania zadbali także o to, żeby sprawdzić wiedzę samych widzów – przygotowali bowiem quiz historyczny, który rozwiązywać miały delegacje zaproszonych klas. Napięcie i niezwykła atmosfera rywalizacji, jakie pojawiły się w trakcie odpowiadania na pytania potwierdziły, że historia Rzeczpospolitej jest ciągle żywa, a wspominanie wydarzeń z przeszłości w sposób niekonwencjonalny jest znakomitą lekcją patriotyzmu, w jakiej mogą uczestniczyć młodzi ludzie.

Additional information