VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W czwartek 9 grudnia 2021 roku uczniowie klas Ib LO i II b LO, pod opieką pań Magdaleny Kapsy – Olejnik, Elżbiety Wichlińskiej – Stańczyk i pana Sławomira Marczaka, wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Plan wyjazdu obfitował w wiele ciekawych punktów, więc każdy z uczestników znalazł na niej jakiś atrakcyjny dla siebie element.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym, w którym uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć obrazy, rzeźby oraz inne eksponaty związane ze sztuką Dolnego Śląska, Polski i Europy oraz obejrzeć wystawę pt. „Cudo – Twórcy” prezentującą sztukę Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosło artystyczne oraz współczesną ceramikę i szkło artystyczne.

Następnym punktem wyjazdu było obejrzenie „Panoramy Racławickiej” – ekspozycji monumentalnego obrazu „Bitwa pod Racławicami” namalowanego w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. W rotundzie, w której umieszczony jest obraz, uczestnicy wycieczki wysłuchali prezentacji o przebiegu wygranej przez Polaków bitwy pod Racławicami i historii „Panoramy Racławickiej”, którą później można było dokładnie obejrzeć.
Obejrzenie tego niesamowitego obrazu było wstępem do kolejnego punktu wycieczki – wizyty w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, w której prezentowana jest obecnie najpopularniejsza wystawa świata – „Body Worlds Vital”, dotycząca anatomii człowieka (autorstwa wynalazcy plastynacji prof. Gunthera von Hagens). Wystawa nie pozostawia widzów obojętnymi, ponieważ obok precyzyjnie spreparowanych ludzkich tkanek pokazuje także zestawienie narządów chorych i zdrowych, co z pewnością zachęca ludzi do dbania o własne zdrowie.
Na sam koniec wycieczki uczestnicy odwiedzili wrocławski rynek, na którym obecnie trwa Jarmark Bożonarodzeniowy. Był to czas, w którym uczestnicy wyjazdui mogli przespacerować się po urokliwej starej części Wrocławia i zrobić świąteczne zakupy na stoiskach jarmarcznych.
Uczestnicy wycieczki do Wrocławia wracali do Bełchatowa zmęczeni, ale pełni wrażeń, emocji i wspomnień, które z pewnością zostaną w ich pamięci na długo.

Additional information