VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W dniach 21 – 23 października 2021 roku uczniowie klas Ia LO i IIIb LO wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Program wyjazdu był niezwykle intensywny, dlatego też wyjazd z Bełchatowa przewidziany był na 5.00. Już pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zabrani zostali przez krakowskiego przewodnika na długi spacer po mieście, podczas którego młodzi turyści poznali m. in,: Wzgórze wawelskie z dziedzińcem arkadowym, Katedrę na Wawelu, ul. Grodzką i Planty, Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Bramę Floriańską, Barbakan oraz Pomnik Grunwaldzki. Dopełnieniem spaceru była wizyta w Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym można było zapoznać się z ogromną kolekcja znakomitych dzieł sztuki, wyjątkowych dokumentów i pamiątek historycznych.

Drugi dzień był równie intensywny, a jednocześnie niezwykle fascynujący. Dzięki znakomitej pani przewodnik uczestnicy wycieczki zwiedzili Fabrykę Oskara Schindlera, poznając niesamowitą historię uratowania w czasie II wojny światowej przez tego przedsiębiorcę ponad 1000 Żydów, dowiedzieli się także wielu ciekawostek na temat krakowskiego Kazimierza, jej mieszkańców, kultury, historii i religii judaistycznej. Zwiedzili również Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wieczorem natomiast poznali Kraków w jesiennej tonacji oświetlone lampami ulicznymi i tętniące wieczornym życiem.
W trakcie powrotu do Bełchatowa na uczestników wycieczki czekało jeszcze jedno zadanie: odwiedzenie bardzo ważnego miejsca pamięci – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego (i zagłady) Auschwitz – Birkenau.
Pełni refleksji i smutku, jaki pojawił się po zwiedzaniu tego strasznego miejsca kaźni, zmęczeni trzema dniami intensywnego zwiedzania Krakowa, ale szczęśliwi z powodu przepięknej pogody i udanego wyjazdu, uczestnicy wycieczki powrócili do Bełchatowa
w sobotnie późne popołudnie, myśląc o kolejnej – równie fantastycznej - wyprawie ...

Additional information