VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


Po niezwykle intensywnym dniu, w którym zwiedzieliśmy Magdeburg i KL Ravensbrück, przyszedł czas na spakowanie bagaży i powrót do domu. Jednak w trakcie powrotu do Polski czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka, czyli zwiedzanie stolicy Niemiec – Berlina.
To niesamowite, ponad trzymilionowe miasto zaskoczyło nas nie tylko szybkim tempem życia mieszkańców, lecz także tym, że w niesamowity sposób połączone tu są ze sobą piękne budowle historyczne z nowoczesną – modernistyczną architekturą. Ponadto na każdym kroku można tu napotkać miejsca związane nie tylko z kilkusetletnią historią państwa niemieckiego, lecz także miejsca przypominające o dziejach najnowszych: o czasach nazizmu i II wojny światowej oraz historii powojennej i podziału Niemiec na dwa państwa. Miejscami, które w czasie spaceru po mieście mogliśmy zobaczyć, były m. in.:
• Reichstag – siedziba (drugiej obok Bundesratu, czyli Rady Federalnej) izby parlamentu Niemiec;
• Brama Brandenburska - symbol miasta, którym jest neoklasyczna brama ze słynną kwadrygą bogini Zwycięstwa na szczycie;

• Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – składająca się z 2711 betonowych bloków (po jednym na każdą stronę Talmudu) instalacja upamiętniająca zagładę Żydów podczas II wojny światowej;
• Mur Berliński - pozostałości dawnych umocnień rozdzielających Berlin Zachodni od NRD oraz powstałe obok nich Muzeum Topografii Terroru (obok którego znajdują się odkryte fundamenty głównej kwatery Gestapo);
• Check point Charlie, czyli budka strażnicza przypominająca czasy NRD i RFN;
• Wyspa Muzeów, na której znajdują się m. in.: Muzeum Pergamońskie (Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej), czy też Muzeum Egipskie.
Ten intensywny spacer po Berlinie był z pewnością wielką zachętą do pojawienia się w stolicy Niemiec jeszcze wielokrotnie, by móc w wolniejszym tempie szczegółowo zwiedzić wiele muzeów i zabytków, na których odwiedzenie nie mieliśmy zbyt dużo czasu.
Po zwiedzaniu Berlina nadszedł czas na powrót do autokaru i udanie się w długą podróż powrotną do Polski. Pełni wrażeń z niesamowitej wycieczki wczesnym rankiem 22 września 2012 roku dotarliśmy do domów.

M. F.

  

  

  

  

  

  

Additional information