VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


„Człowiek mądry, lecz nieuczony, jest jak skuty lew”
(przysłowie gruzińskie)

W piątek 24 czerwca 2022 roku w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Z. Herberta miało miejsce wydarzenie, na które z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie – uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wydarzenie to mimo iż poprzedza czas długiego odpoczynku od nauki szkolnej, jest jednocześnie momentem wzruszającym i uroczystym – w takiej właśnie chwili pojawia się czas na podziękowania, wręczenie nagród, wspomnienie najwspanialszych chwil, jakie przeżywała w ciągu roku cała nasza mała społeczność bełchatowskiego „Herberta”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Komisja Konkursowa XI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej, przyznała uczniowi naszej szkoły - Karolowi Miłkowskiemu z klasy IIIb - wyróżnienie za opowiadanie o tematyce obozowej.
Karol był autorem przejmującego opowiadania pt. „Apel”, które przedstawiało refleksje jednej z więźniarek obozu KL Ravensbrück w czasie wyczerpującego apelu obozowego.
Serdecznie gratulujemy Karolowi wyróżnienia i życzymy jeszcze wielu sukcesów na polu twórczości literackiej!

„Podstawową wartością kultury
jest budowanie wartości,
dla których warto żyć”. Zbigniew Herbert”

Napis na tablicy upamiętniającej
Zbigniewa Herberta na Collegium Maius
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W czwartek 9 czerwca 2002 roku uczniowie klas Ib i IIb wraz z opiekunami: paniami Magdaleną Kapsą – Olejnik, Elżbietą Wichlińską - Stańczyk i panem Sławomirem Marczakiem, wybrali się na trzydniową wycieczkę do Torunia, Sopotu i Gdańska, by odnaleźć ślady obecności w tych miejscach Patrona naszej szkoły – Zbigniewa Herberta.
Pierwszym etapem podróży było miasto słynące z pierników - Toruń. Młodzi turyści odbyli niezwykle ciekawy, prowadzony przez panią przewodnik, spacer, po zabytkowej części miasta, którego najciekawszymi punktami były m. in.: Brama Klasztorna, Krzywa Wieża, Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Katedra Świętojańska. Ponadto zwiedzanie dopełnione zostało pobytem w Domu Kopernika oraz wejściem na punkt widokowy, znajdującym się na wieży Katedry Świętojańskiej. Ważnym dla zwiedzających z bełchatowskiego Herberta elementem spaceru było obejrzenie (i wykonanie pamiątkowego zdjęcia) tablicy upamiętniającej okres studiów Zbigniewa Herberta, znajdującej się przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (to właśnie tutaj Zbigniew Herbert studiował filozofię i prawo w latach 1947-195).

8 czerwca widzowie, którzy przyszli do sali widowiskowej PGE Giganty Mocy, mieli okazję obejrzeć kolejny spektakl grupy teatralnej BAT – PKP. "Marvin" to historia o cierpieniu, samotności i odchodzeniu. Bohaterowie marzą o przyjaźni i przeżywaniu choćby krótkich chwil szczęścia. Młodzi aktorzy, wśród których znów byli uczniowie "Herberta": Zuzia Bielska, Olek Tłoczek i Staszek Polak, i tym razem świetnie się zaprezentowali dostarczając widzom okazji do wzruszeń, śmiechu i refleksji.

Reżyserowali spektakl opiekunka grupy pani Katarzyna Pawłowska i Damian Kądziela, były aktor BATu. Czekamy na kolejne premiery!

W środę 8 czerwca 2022r. uczniowie klasy 1a, 3a oraz 3b wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Łodzi. 
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie miejskiego zoo oraz znajdującego się na jego terenie orientarium. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele gatunków zwierząt ze wszystkich szerokości geograficznych Ziemi, począwszy od niewielkich gatunków ptaków, po jedne z największych ssaków stąpających obecnie po naszej planecie. Szczególnie intersujące były pokazowe karmienia zwierząt oraz kąpiel słoni, które pozwalają lepiej poznać podopiecznych łódzkiego zoo. 

Z radością informujemy, że uczniowie Naszego Herberta zdominowali finał Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Z zachwytu dla istnienia”, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o życiu papieża oraz popularyzacja jego filozofii.
I miejsce – Jakub Wólkiewicz (klasa IIIa)
II miejsce – Natalia Rybak (klasa Ia)
III miejsce – Wiktoria Rybak klasa (IIIb)

Nagrodą dla zwycięzcy jest kilkudniowa wycieczka do Rzymu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Dnia 03 czerwca klasa IIIa odebrała swoją nagrodę wygraną w konkursie ekologicznym w postaci pizzy. Uczniowie zrobili sobie piknik, na którym wykorzystali koce piknikowe zakupione w ramach budżetu uczniowskiego. Zapraszamy przedstawicieli innych klas do odebrania koców piknikowych u Pani Pauliny Kiedos-Jakóbczyk lub Pana Piotra Stelmaszczyka.

  

  

Po raz kolejny uczniowie klas Ia oraz Ib włączyli się w promocję zagadnień dotyczących ochrony przyrody. Tym razem wykonali pod opieką pana Adama Maćkowiaka
projekty murali ekologicznych.
Prace znajdują się na korytarzu szkolnym. Zapraszamy do ich obejrzenia.

  

 

Z wielką radością pragniemy poinformować, ze Natalia Ciążyńska – uczennica klasy 3b – zdobyła kolejne medale w ukochanej przez siebie dyscyplinie sportowej – taekwon- do! W 31. mistrzostwach Polski juniorów (i 4. edycji mistrzostw Polski młodzieżowców), jakie odbywały się w dniach 13-15 maja 2022 roku w Pankach (województwo śląskie), Natalia zajęła: 1. miejsce w układach stopni II Dan (co jest jednoznaczne z otrzymaniem tytułu mistrzyni Polski w tejże kategorii) oraz 3. miejsce w konkurencji walk do 68kg!

Serdecznie gratulujemy Natalii znakomitych wyników i trzymamy kciuki za osiąganie przez nią coraz większych sukcesów!

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie 
pt. Skąd ten cytat? [Regulamin]

W środę 17 maja 2022r. o godzinie 18:00 w sali teatralno -widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie odbyła się premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu grupy teatralnej BAT-PKP.
Z wielką radością pragniemy poinformować, że w widowisku, którego reżyserami byli: pani Katarzyna Pawłowska i pan Damian Kądziela, wystąpiły uczennice naszej szkoły: Aldona Kowalska z klasy IIIb, Aleksandra Gawin i Zuzanna Kaczmarek z klasy IIIa oraz Natalia Arcab z klasy IIa. Mimo ogromnego stresu, jaki zawsze towarzyszy aktorom w czasie premiery, dziewczyny „zawodowo” opanowały nerwy i widzowie w zapełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej MCK-u mogli z przyjemnością obejrzeć zaprezentowaną przez młodych aktorów historię życia zdegenerowanej rodziny, która podporządkowując się kołtuńskim zasadom wyznawanym przez matkę i życiem na pokaz, zatraciła własną tożsamość.

Additional information