VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W piątek 25 czerwca 2021 roku w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Z. Herberta odbyła się uroczystość, na którą czekali wszyscy uczniowie i nauczyciele – uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wydarzenie to, mimo, iż poprzedza czas długiego odpoczynku od nauki szkolnej i jest z radością odbierane przez wszystkich, jest jednocześnie momentem wzruszającym i uroczystym – w takiej właśnie chwili pojawia się czas na podziękowania, wręczenie nagród oraz wspomnienie tego niezwykle trudnego dla wszystkich roku szkolnego.
I tak było tym razem. Pani Dyrektor szkoły – pani Małgorzata Jasitczak – zainicjowała ciąg wielu wzruszających chwil, wygłaszając krótkie przemówienie do zgromadzonych uczniów, wspominając niezwykle trudny czas nauki zdalnej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku szkolnym, życząc równocześnie aktywnego wakacyjnego wypoczynku, który pozwoliłby zapomnieć o godzinach spędzonych przed komputerowym ekranem.

Kolejny trudny rok szkolny już się kończy. Przez prawie osiem miesięcy nie mieliśmy zbyt wielu okazji do utrzymywania kontaktów koleżeńskich w szkole i poza nią. Dlatego też czas nadchodzących wakacji jest przez wszystkich oczekiwany z niecierpliwością. Obecna sytuacja związana z epidemią umożliwia jednak w dużej części spędzenie letniego czasu w taki sposób, w jaki byśmy sobie wymarzyli. Dlatego też tegoroczne wakacje będą z pewnością okraszone niespodziewanymi wyjazdami, zaskakującymi wycieczkami i nieoczekiwanymi spotkaniami z nowo poznanymi ludźmi.
Jedna z naszych uczennic – Julia Owczarek (kl. IIb LO) rozpoczęła już swoją wakacyjną przygodę. O jej niesamowitej podróży będziemy Was informować na bieżąco.

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że Wiktoria Rybak – uczennica klasy IIb LO - została laureatką X Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Najważniejszym celem konkursu jest ukazanie w sposób literacki faktu, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw, mentalność kolejnych pokoleń i są podstawą ich własnego systemu wartości społecznych i etycznych. Wiktoria zajęła I miejsce (w kategorii szkół ponadpodstawowych) za własne opowiadanie zatytułowane „Lustro”, którego tematem są traumatyczne i nieprzemijające wspomnienia więźniarki obozu koncentracyjnego dla kobiet zafascynowanej nie tylko medycyną i współpracą z obozowymi lekarzami, ale też przemocą i ideologia nazistowską. Opiekunem, wspierającym Wiktorię w tworzeniu opowiadania był pan Michał Fijołek – nauczyciel języka polskiego.
Serdecznie gratulujemy Wiktorii i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia na polu pisarskim w zakresie historycznym i polonistycznym!

Tradycyjnie w czerwcu obchodzimy Dzień Patrona Miasta Bełchatowa – św. Jana Pawła II. Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę, 20 czerwca. W ogrodach parafii Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki odprawiona została msza św. w intencji bełchatowian. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Tuż przed nabożeństwem pod pomnikiem Papieża Polaka złożone zostały kwiaty.
Po długiej przerwie, związanej z obostrzeniami dotyczącymi pandemii koronawirusa, na uroczystościach obecne były również poczty sztandarowe. Naszą szkołę reprezentował poczet w składzie: Sebastian Makowski, Zofia Bednarska, Mia Kutnjak, Amelia Sztorc i Joanna Łakoma. Opiekę sprawowały pani Joanna Prasol i pani Elżbieta Wichlińska - Stańczyk.

Miło nam poinformować, iż przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zosia Bednarska, wzięła udział w konsultacjach w sprawie nowych zasad przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Spotkanie odbyło się 14 czerwca 2021 r. na platformie Webex. Podczas tego wydarzenia, poza spotkaniem z Piotrem Mazurkiem - Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz z Justyną Orłowską - Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, uczestnicy mieli okazję wspólnie pracować nad własnymi pomysłami związanymi z nowymi zasadami przyznawania Stypendium. W spotkaniu wzięło udział kilka tysięcy młodych ludzi (około 3,5 tysiąca) m.in. przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z całej Polski. Wystąpienia główne były również dostępne na stronie Facebook Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

W poniedziałek i wtorek 14 i 15 czerwca 2021 roku uczniowie klas Ib, IIb, IIA, IIB wraz z panią Dyrektor Małgorzatą Jasitczak i panem Sławomirem Marczakiem, wybrali się na wycieczkę do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Jest to jedna z jednostek organizacyjnych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, której celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej.
Uczniowie naszej szkoły mieli w związku z tym przyjemność poznać różnorodną i ciekawą kolekcję drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej, oraz odbyć spacer po alpinarium – niezwykłej części ogrodu, na której można obejrzeć prawie 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z całego świata.
Obok zwiedzania terenu arboretum wraz z przewodnikami, uczestnicy wycieczki mieli również do wykonania kilka zadań, jakie wyznaczyli im opiekunowie. Były one związane bezpośrednio z tematyką zajęć terenowych z geografii i biologii.
Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Piękna pogoda sprzyjała fotografowaniu niezwykłych roślin. Niektórzy uczniowie kupili sobie również małe kwiatki dostępne przed wejściem do Arboretum, powiększając tym samym swoje domowe kolekcje roślin. Wyjazd był pełen wrażeń i z pewnością każdy z uczestników zapamięta tę podróż na długo.

W dniach 02 - 06 czerwca 2021 r. odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w szachach klasycznych i błyskawicznych. W swojej kategorii wiekowej 2 miejsca w tych turniejach zajęła nasza uczennica Alicja Kokoszka z kl. 1b. Alicja również z drużyną wzięła udział w zawodach drużynowych, na których wywalczyła wicemistrzostwo województwa.

Gratulacje dla naszej zdolnej szachistki!

Jak już wcześniej informowaliśmy, grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w projekcie „Trzecia Misja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego” realizowanym przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Instytutem Anglistyki UW. Uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty ukończenia kursu i podzielili się wrażeniami z udziału w zajęciach.
„Podczas kursu na Uniwersytecie Warszawskim poznałem odpowiedzi na nurtujące mnie od dawna pytanie o to, dlaczego język angielski brzmi przyjemniej niż niemiecki, mimo że należą do tej samej grupy językowej. Zagadnienia poruszane na szkoleniu są bardzo ciekawe dla osób interesujących się historią, literaturą czy językoznawstwem. Najbardziej spodobał mi się temat o różnych akcentach i dialektach języka angielskiego.” Bartek Kajzler II A
„Kurs był bardzo interesujący i nie tylko pogłębiał znajomość języka, ale również kultury i historii. Jednak moim ulubionym segmentem był fragment, który objaśniał mowę i anegdoty języka czasów Williama Shakespeare’a. Wielką przyjemność sprawiło mi zrozumienie, jak rozwinął się język angielski od czasu XVI do dziś.” Paulina Byczkowska II A
„Kurs zawierał wiele różnych interesujących tematów, jednakże najbardziej w kursie podobał mi się temat o języku Williama Shakespeare’a. Dużo informacji z tamtego tematu okazało się dla mnie bardzo ciekawych z tego powodu, że język angielski w tamtym czasie znacząco różnił się od współczesnego.” Dorota Byczkowska II A

„Aksamitem jest skóra mego dziecka, powiada jeż”
(powiedzenie kreteńskie)

1 czerwca obchodzone jest na całym świecie jedno z najpiękniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dzień, mający na celu upowszechnianie ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Tego dnia wszystkie dzieciaki obdarowywane są przez dorosłych prezentami, niespodziankami i zaskakującymi atrakcjami.
Samorząd Szkolny naszej szkoły również nie zapomniał o dzisiejszym świecie – każdy z uczniów „Herberta” otrzymał słodki upominek, który był z pewnością sympatycznym dopełnieniem tego niezwykłego dnia pełnego prezentów, atrakcji, uśmiechu i wspaniałych życzeń.
Z okazji Dnia Dziecka Wszystkim dzieciakom (dużym i małym) życzymy, abyście były ciekawe świata, każdego dnia odkrywały coś, co sprawi, że będziecie kochały życie i z uśmiechem na twarzy przeżywały kolejne dni oraz żeby Wasze „wewnętrzne dziecko” na zawsze pozostało dobre, pomocne i otwarte na drugiego człowieka.
Wszystkiego najlepszego!

W ogłoszonym przez bibliotekę szkolną konkursie z okazji Dnia Matki najwięcej poprawnych odpowiedzi przesłali:

Krystian Pawłuś kl. 2a - I miejsce
Klaudia Struska kl. 2a - II miejsce
Wiktoria Rybak kl. 2b - III miejsce

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Drodzy uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej.

Z pewnością rozmyślacie o tym, jaką szkołę wybrać po zakończeniu nauki w klasie ósmej, a sytuacja kwarantanny (i nakaz nieopuszczania domu) nie pomaga w podjęciu tak ważnej dla Was decyzji. My mamy dla Was niezwykłą propozycję – możecie obejrzeć naszą szkołę bez wychodzenia z domu! 
Zapraszamy do odbycia wirtualnego spaceru po naszej szkole, z którego dowiecie się, jak wygląda nasz „Herbert”: sale lekcyjne, korytarze i miejsca spotkań uczniów.

Wirtualna przechadzka po „Herbercie” to spacer na miarę czasów kwarantanny!

VI LO - W I R T U A L N Y S P A C E R

Rozstrzygnięty został V Międzyszkolny Konkurs na Najlepsze Tłumaczenie Wiersza Zbigniewa Herberta na Język Angielski, Hiszpański, Niemiecki i Rosyjski. Wzięło w nim udział 16 uczestników ze szkół z terenu Bełchatowa. W sumie wpłynęło 16 wierszy będących przekładami wskazanych przez Organizatora utworów Zbigniewa Herberta. 15 wierszy to tłumaczenia na język angielski i 1 wiersz to tłumaczenia na język hiszpański. W tym roku do wyboru były trzy wiersze naszego patrona: „Dusza Pana Cogito”, „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu” oraz „Nike, która się waha”.

Szkoły, których uczniowie wzięli udział w konkursie to:
VI LO im. Z. Herberta w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Jachowicza w Bełchatowie

Laureatami w naszym konkursie zostali w kategorii Język Angielski Wiktoria Pigla ze Szkoła Podstawowej nr 1 im. S. Jachowicza w Bełchatowie za tłumaczenie wiersza „Nike, która się waha” i w kategorii Język Hiszpański Oliwia Galoch ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie również za tłumaczenie wiersza „Nike, która się waha”. Jury przyznało także trzy wyróżnienia w kategorii Język Angielski. Otrzymali je Jan Hulbój ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie za tłumaczenie wiersza „Nike, która się waha”, Adrian Pal ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie za tłumaczenie wiersza „Dusza Pana Cogito” oraz Eryka Rożniatowska VI LO im. Z. Herberta w Bełchatowie za tłumaczenie wiersza „Nike, która się waha”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnej, szóstej już edycji.

Additional information