BEZPŁATNE LICEUM I GIMNAZJUM

W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

W programie przygotowanie świątecznych dekoracji:
- bombeczki oraz różne zabawy plastyczne - malowanie bałwanków .....
Wspólne zabawy taneczno - ruchowe.

„Tramwajem jadę na wojnę,
tramwajem z przedziałem: "Nur für Deutsche",
z pierwszo - sierpniowym potem na skroni,
z zimnem lufy "Vis'a" w nogawce spodni,
siekiera, motyka, piłka, szklanka,
biało-czerwona opaska moja - opaska na ramię powstańca,
w kieszeni strach, orzełek i tytoń w bibule,
ja nie pękam, idę w śmierć ot tak - na krótką koszulę”
(fragment tekstu piosenki zespołu Lao Che pt. „Godzina W”)

W środę 22 listopada 2017 roku uczniowie klas 2AG i 2BG pod opieką pani Iwony Nagrodzkiej i pana Michała Fijołka wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie nie tylko współczesnej historii tego miasta, lecz również odkrycie tragicznych kart historii Warszawy.
Pierwszym punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Tutaj, pod opieką przewodnika, udało się młodym turystom zwiedzić ten niezwykły obiekt spacerując po nim trasą zatytułowaną „Poczuj się jak VIP”. Podczas trasy miłośnicy sportu i ciekawostek sportowych mieli okazję obejrzeć pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy oraz loże VIP, z których korzystają najważniejsi przedstawiciele państw oraz biznesmeni w czasie ważnych wydarzeń sportowych i artystycznych.

W niedzielę 19 listopada 2017 r. grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką p. Joanny Prasol, wzięła udział w pracach sekcji organizacyjnej „Bełchatowskiej piętnastki”. Bieg ten to jeden z najstarszych biegów ulicznych w regionie łódzkim organizowany przez Prezydent Miasta Bełchatowa, Miejskie Centrum Sportu i Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny. Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że można na nich liczyć i powierzyć im niezwykle ważne zadania. Sprawnie poradzili sobie z pilnowaniem dróg wyjazdowych z osiedli, aby uczestnicy biegu, mogli czuć się bezpiecznie.
Reprezentowali nas: Kacper Pilarczyk, Wiktor Pietrzak, Agata Mikołajczyk, Martyna Jęcek, Beata Wdowiak, Natalia Bochman, Wiktoria Klimczyk, Miłosz Foltyn i Kacper Kazimierczak.

Jeszcze raz dziękujemy.

W piątek 17 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich liceum, uczący się geografii na poziomie rozszerzonym, pojechali do Łodzi na Wielką Lekcję Geografii – imprezę, będącą częścią 19. edycji Explorers Festival. Celem tego niezwykłego wydarzenia jest nie tylko popularyzacja turystyki i geografii, lecz również próba zainteresowania młodych ludzi tą dziedziną życia od strony naukowej. Tytuł tegorocznej edycji festiwalu brzmiał „Wybrzeża świata”. Młodzi geografowie z naszej szkoły wzięli udział w kilku wykładach i prelekcjach związanych z geografią i podróżami.

W czwartek 16 listopada 2017roku w bełchatowskim MCK odbyło się kolejne fascynujące spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem o swojej pasji, już po raz drugi, opowiadał pan Robert Gondek. Przybliżył widzom efekt realizacji swojego podróżniczego projektu, który zatytułował: ,,W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Tego wieczora bełchatowscy pasjonaci podróży i turystyki poznali jej V etap, czyli podróż do Gabonu i Sao Tome.

W środę 15 listopada 2017 roku uczniowie klas pierwszych liceum wzięli udział w spotkaniu, które było częścią ogólnopolskiego projektu ekonomicznego pod nazwą „Otwarta Firma”, będącego częścią Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości realizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Nasi uczniowie mieli w tym roku przyjemność spotkać się z panem Sławomirem Turkowskim – dyrektorem bełchatowskiego oddziału Banku Zachodniego WBK. Tematem krótkiego wykładu wygłoszonego przez gościa było „Bezpieczne bankowanie” a więc poznanie zasad bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju form bankowych oraz omówienie sposobów skutecznego uchronienia się przed złodziejami i oszustami.

We wtorek 14 listopada 2017 roku uczniowie klas licealnych wzięli udział w spotkaniu z panią Malwiną Łężak – Kołatek i panem Michałem Kołatkiem – podróżnikami, których życiową pasją jest poznawanie najpiękniejszych zakątków świata. Nasi goście, zaproszeni przez pana Sławomira Marczaka – nauczyciela geografii, opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z turystyką, podróżowaniem oraz organizacją wyjazdów w różne zakątki świata.
Spotkanie podzielone było na dwie części: w części pierwszej podróżnicy opowiedzieli o swoich najcudowniejszych chwilach, jakie przeżyli w czasie swych wycieczek, częścią drugą była rozmowa na temat zajęć i planów realizowanych przez nich między wyjazdami w świat.
Widzów zgromadzonych w auli naszej szkoły zafascynowała opowieść państwa Kołatków o najdłuższej i najbardziej niezwykłej podróży jaką odbyli wiodącej po Azji, Oceanii i Ameryce Północnej (państwami jakie zwiedzili były między innymi: Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Malezja, Nepal, Singapur, Indonezja, Australia i USA). Ośmiomiesięczna włóczęga obfitowała w wiele niezwykłych przygód, spotkań z fantastycznymi ludźmi oraz wydarzeń, dzięki którym podróżnicy nabierali życiowego doświadczenia. Przy okazji uświadomili słuchaczom fakt, iż świat nie jest zły a ludzie są otwarci, mili i pomocni.

W ubiegłym tygodniu w klasach pierwszych i w klasie 2 „a” liceum odbyły się zajęcia w ramach doradztwa zawodowego. O cieniach i blaskach zawodu tłumacza przysięgłego opowiadała Pani Paulina Kiedos – Jakóbczyk. Podczas niezwykle ciekawej prezentacji uczniowie dowiedzieli się kim jest tłumacz przysięgły i czym jego praca różni się od zwykłego tłumacza. Uczniowie poznali specyfikę tego zawodu, a więc jak wygląda ta praca na co dzień, jakie są jej wady i zalety. Uzyskali także najważniejszą informację, mianowicie jakie kroki należy podjąć, aby ten zawód wykonywać. Pani P. Kiedos – Jakóbczyk zaprezentowała również niezbędne akcesoria tłumacza przysięgłego m. in. – repetytorium, pieczęć i rozetki. Na koniec padły odpowiedzi na najciekawsze pytania m. in.: kiedy potrzebujemy tłumaczenia przysięgłego? jakie dokumenty tłumaczy tłumacz przysięgły?

Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja
Marek Grechuta

W piątek 10 listopada 2017 roku w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia poświęcona 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia zatytułowana „Drogi do wolności” w poetycko – muzyczny sposób przedstawiała żmudną drogę Polaków do odzyskania pełni wolności. Bo 11 listopada 1918 roku był tylko pewnym historycznym przystankiem do stacji niepodległość („Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku «Niepodległość», ale tam wysiadłem” - te słowa wypowiedział Józef Piłsudski pod koniec 1918 roku do kolegów z Polskiej Partii Socjalistycznej, odrzucając ich apel o polityczne poparcie). Artyści – uczniowie klasy IIB LO pod kierunkiem pani Joanny Prasol – zabrali widzów w podróż w przeszłość udowadniając, że prawdziwą wolność Polacy odzyskali tak naprawdę wiele lat po 1918 roku: w historii naszego kraju było bowiem jeszcze wiele dramatycznych wydarzeń, które spowodowały, że Polska mogła zachłysnąć się powietrzem wolności dopiero w czerwcu 1989 roku.
Wzruszające wiersze i piosenki w piękny sposób wykonane przez artystów oraz podniosła atmosfera uroczystości były potwierdzeniem, że współczesne pokolenia mają świadomość jak cenna jest wolność i jak trudno ją zdobyć.

Klasa IIIa gimnazjum w dniach 19.10. - 26.10.2017r. realizowała projekt „Mączuś”. W ramach projektu opiekowaliśmy się „mącznymi dziećmi”. Pierwszym punktem projektu było utworzenie par damsko – męskich. Każdy „Mączuś” miał nadane imię i założoną książeczkę zdrowia.. „Rodzice” bardzo się zaangażowali i zapewnili swoim „dzieciom” wszystkie potrzebne akcesoria: ubranka, butelki, nosidełka, a nawet pieluszki. W trakcie tygodniowej opieki zapewniali swoim „dzieciom” wiele atrakcji, np. zabawę na placu zabaw, wyjazd do teatru, spacery, przejażdżki rowerowe, oglądanie filmów. Bywało, że „młodzi rodzice” korzystali z pomocy rodziny. W ostatnim dniu projektu nastąpiło uroczyste ważenie „Mączusiów”. Ku naszemu zdziwieniu część z nich przybrała na wadze.
Projekt bardzo nam się podobał. Mogliśmy się zintegrować i sprawdzić w nowej roli.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w II Międzyszkolnym Konkursie na Najlepsze Tłumaczenie Wiersza Zbigniewa Herberta na Język Angielski, Hiszpański i Niemiecki. Tym razem do udziału zaprosiliśmy także uczniów wszystkich szkół herbertowskich. Zapoznajcie się z regulaminem oraz tegorocznymi propozycjami wierszy. I do dzieła :)

Wiersze oraz regulamin w zakładce konkursy


Wystartował III Szkony Konkurs Fotograficzny oraz trwają konkursy "Najaktywniejsza klasa", KONKURSU NA NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA „HERBERTA” - wszystkie regulaminy dostępne na naszej stronie  w zakładce konkursy.

Dnia 03.11.2017 uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzy dni do Łodzi biorąc tym samym udział w programie Młodzi w Łodzi organizowanym przez miasto. Po przybyciu na miejsce razem z uczniami innych miast: Piotrkowa Trybunalskiego i Łowicza, udali się na zajęcia organizowane przez różne uczelnie.
Jedni z nich trafili do Uniwersytetu Łódzkiego, inni na Politechnikę Łódzką, a reszta do Uniwersytetu Medycznego. Po zwiedzaniu kompleksów, które zajęło w sumie cały dzień wszyscy zostali zakwaterowani do swoich miejsc w hotelach. W sobotę, tj.04.11.2017 po zwiedzaniu przedpremierowej wystawy w EC1 i wizycie w planetarium uczniowie zasmakowali czasu wolnego na terenie miasta.
Kolejny i ostatni dzień rozpoczął się zwiedzaniem miasta z przewodnikiem, który starał się przybliżyć słuchającym historię miasta. Następnym punktem wycieczki był koncert Agnieszki Chylińskiej, po którym wszyscy udali się w drogę powrotną do domów.

Additional information