VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


Po wyjeździe z Magdeburga czekała na nas kilkusetkilometrowa podróż autokarem do małego miasteczka Fürstenberg, obok którego rozciąga się kompleks budynków tworzących KL Ravensbrück: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny założony w listopadzie 1938 roku, który funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku.

To miejsce smutne i przejmujące nawet współcześnie, robiące niesamowite wrażenie ciszą panującą wokół i okolicą, która była świadkiem wielu wstrząsających zdarzeń w czasie II wojny światowej. Tutaj bowiem przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach – w większości młodych Polkach, tutaj zginęło z wycieńczenia, głodu i przepracowania ponad 90 tysięcy osób, tutaj też pod koniec roku 1944 została oddana do użytku komora gazowa, w której uśmiercono od 2,2 do 6 tys. osób.
Zwiedzanie tego strasznego miejsca było niesamowitym doświadczeniem, którego z pewnością nie da się jeszcze długo zapomnieć. Pamięć o tym miejscu pozostanie z nami z pewnością na długo, ponieważ... noc spędziliśmy na terenie obozu: w dawnych budynkach mieszkalnych przeznaczonych dla SS-manek pilnujących więźniów (obecnie znajduje się tutaj schronisko młodzieżowe, do którego przyjeżdżają młodzi ludzie z całego świata, by dowiedzieć się więcej na temat nazistowskich zbrodni wojennych).
Wymowne w związku z tym są słowa pani dr Wandy Półtawskiej – doktor nauk medycznych, specjalisty w dziedzinie psychiatrii, bliskiej przyjaciółki Jana Pawła II i więźniarki obozu KL Ravensbrück, która wspominając swój pobyt w obozie (i nieuchronną, jak myślała, śmierć) powiedziała: „w chwili gdy umierałam z głodu, a śmierć była kwestią dni czy może nawet godzin, planowałam życie”. Po wyjeździe z tego miejsca wszyscy uczestnicy wyjazdu zdali sobie sprawę z tego, że życie to dar, o który trzeba dbać, cieszyć się nim i walczyć o niego za wszelką cenę...

M. F.

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Additional information