VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W ramach wycieczki do Niemiec, która była nagrodą dla Wiktorii Rybak – uczennicy klasy IIIb – za zwycięskie opowiadanie pt. „Lustro”, znaleźliśmy się w Niemczech w drodze do KL Ravensbruck. Pierwszym przystankiem w naszej podróży był Magdeburg – miasto leżące nad Łabą, które jest stolicą kraju związkowego Saksonia-Anhalt. W czasie krótkiego zwiedzania miasta mieliśmy przyjemność obejrzeć kilka niezwykłych miejsc, jakie znajdują się w tym urokliwym miejscu.

Były to m. in.: - Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny (w której znajduje się grobowiec Ottona I);
- XIV –wieczny kościół św. Sebastiana;
- Rynek i Stary Ratusz ze zdobiącym go „Jeźdźcem magdeburskim” (imponującym pomnikiem przedstawiającym Henryka Lwa w Brunszwiku).
Największe jednak wrażenie zrobiła na wszystkich z pewnością „Zielona Cytadela” - postmodernistyczny kompleks mieszkalny w Magdeburgu, zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera, który w swej konstrukcji zawiera 55 mieszkań, lokale sklepowe, hotel, biura, przedszkole oraz wystawę dzieł Hundertwassera.
Ten ekscytujący przystanek był z pewnością znakomitą zapowiedzią tego, co mieliśmy zobaczyć w dalszej części wycieczki. Czekała na nas bowiem podróż ku KL Ravensbruck – najważniejszego celu naszej wyprawy...

Michał Fijołek – korespondent „Herberta” i opiekun Wiktorii w czasie wyjazdu

  

  

  

  

  

  

  

 

Additional information