VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W dniach 10 - 17 sierpnia 2021 roku jeden z naszych uczniów – Karol Miłkowski (kl. IIIb LO) przeżył niezapomnianą wakacyjną przygodę w Rzymie. Wycieczka oraz lot samolotem były główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim „Życie i wolność – Dar i Zadanie”, którego laureatem został właśnie Karol. Chociaż wygrał on w ubiegłorocznej edycji to z powodu sytuacji pandemicznej na świecie wyjazd został przesunięty na tegoroczne wakacje. Zwiedzał on Rzym z resztą laureatów tego konkursu, którzy pochodzili z całej Polski. Oto krótka relacja Karola:
„Cały wyjazd był bardzo intensywny i wymagający, ponieważ każdego dnia pokonywałem razem z grupą wiele kilometrów po Wiecznym Mieście podczas ogromnych 40-dziestostopniowych upałów panujących wtedy we Włoszech. Na trasie zwiedzania nie zabrakło oczywiście najbardziej znanych miejsc Rzymu, takich jak: Koloseum, Forum Romanum, Panteon, czy Fontanna di Trevi. Zdecydowanie ich wielkość i wygląd zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze wspanialsza była świadomość obcowania ze starożytnymi miejscami oraz podziwianie dorobku kultury rzymskiej. Kolejnym miejscem, które odwiedziłem był Watykan. Oczywiście udało mi się spotkać z papieżem Franciszkiem na audiencji generalnej, jak również zwiedzić plac św. Piotra oraz bazylikę.

Zdecydowanie największe wrażenie zrobiły zasoby Muzeum Watykańskiego, jak również panorama Rzymu z kopuły na bazylice św. Piotra, na której szczyt prowadzi 537 stromych i krętych schodów. Udało mi się również zobaczyć i zażyć kąpieli w Morzu Tyrreńskim. Ciemny piasek był tak gorący, że trzeba było od razu biec do ciepłej wody w morzu. Mając szansę odwiedzić Rzym spełniłem jedno ze swoich marzeń oraz udało mi się choć w części poznać jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Zdecydowanie warto tam pojechać i zobaczyć to miasto przepełnione historią na każdym kroku.”
Ogromnie zazdrościmy Karolowi tak wspaniałego wyjazdu i przy okazji zachęcamy Was do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Życie i wolność – Dar i Zadanie”. Pragniemy przypomnieć, że laureatami wspomnianego konkursu byli trzy lata z rzędu uczniowie naszej szkoły: Maciej Urbanik, Weronika Matyja i Karol Miłkowski. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych zwycięzców!

Additional information