VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


Uczniowie klasy IB pod opieką pani Magdaleny Kapsy – Olejnik – nauczycielki matematyki w naszej szkole, postanowili wziąć udział w niezwykłym konkursie noszącym nazwę „Matematyka bez granic”. „Mathématiques Sans Frontières” – bo taka jest jego oryginalna nazwa, to międzynarodowy konkurs organizowany pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. 

Jest to nietypowy konkurs, gdyż w zawodach biorą udział całe zespoły klasowe. Uczniowie rozwiązują zadania w odpowiednio dobranych grupach. Liczy się nie tylko sposób rozwiązania i dobra odpowiedź, ale także szata graficzna przedstawionych rozwiązań. Tematyka zadań dotyczy różnych zagadnień matematycznych i uwzględnia ich korelację z zagadnieniami z innych przedmiotów szkolnych. Zadania odnoszą się do konkretnych przykładów z życia codziennego, mają różny stopień trudności. W rozwiązaniu niektórych zadań potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, a także sprawność manualna (konstruowanie, wycinanie, naklejanie, budowanie modeli, rysowanie itp.). Dodatkową trudnością jest praca „językowa” z jednym z zadań, które jest sformułowane w języku obcym: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim lub francuskim - uczniowie wybierają język, tłumaczą treść, rozwiązują zadanie i udzielają odpowiedzi, która także musi być sformułowana w wybranym języku obcym. 
W piątek 7 lutego 2020 roku odbył się etap wstępny konkursu, który miał charakter treningowy. Uczestnicy zapoznali się z przebiegiem konkursu i poćwiczyli pracę w dużej grupie. Wszyscy uczestnicy tych niecodziennych matematycznych zadań bardzo aktywnie uczestniczyli w wykonywaniu zadań, byli pomysłowi, kreatywni i twórczy. W wyniku ich pracy powstało wiele trafnych i oryginalnych rozwiązań, ciekawie i efektownie zaprezentowanych. 
Klasie IB gratulujemy wyników prac podczas „treningu” i trzymamy kciuki za efekty prac podczas finału, który odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 roku.

Powodzenia!!!

Additional information