VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W czwartek 5 grudnia 2019 roku w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy odbyło się specjalne wydanie Klubu Podróżnika. Gościem, który opowiadał o swojej miłości do gór, był bełchatowianin - Dawid Gwoździk. Licznie przybyłym na prelekcję widzom Dawid pokazał, że jest człowiekiem o wielu pasjach: gra na gitarze, trenuje karate i uwielbia jazdę na motocyklu. Kilkanaście lat temu, podczas rodzinnego wyjazdu w Tatry, zapałał miłością do gór. Nie wystarczały mu jednak wędrówki po tatrzańskich szlakach, dlatego postanowił wyrwać się w wyższe partie gór, jakie znajdują się w innych niż Polska częściach świata. Jego celem stało się zdobywanie szczytów oraz walka z przeciwnościami przyrody, natury… i swojego ciała. Dawid ma z czym walczyć, ponieważ jest osobą niewidomą, więc świat poznaje inaczej, niż większość w pełni sprawnych ludzi. W związku z tym każda wyprawa Dawida łączy się nie tylko z ekscytującymi doznaniami, jakich doświadcza każdy turysta na szlaku, lecz także związana jest z poznawaniem samego siebie i swoich możliwości psycho - fizycznych. 

Wyprawą, o której Dawid opowiadał w czasie czwartkowego spotkania, było zdobycie jednego z alpejskich czterotysięczników - Breithorn, położonego w Alpach Pennińskich i liczącego 4164 m. n. p. m. Wyprawa została zorganizowana w sierpniu bieżącego roku i zakończyła się pełnym sukcesem. 
Drugim gościem, biorącym udział w prelekcji, był przewodnik Dawida -zakopiańczyk Artur Zwatrzko. Ten dowcipny góral „spod samiuśkich Tater”, mnożył anegdoty na temat ogromu przygotowań do wyprawy oraz samej próby zdobycia szczytu. Wszystkie opowieści potwierdzane były fotografiami i filmami prezentowanymi w trakcie występu. 
Podziw dla trudu obu alpinistów oraz zachwyt związany z oglądanymi na zdjęciach pięknymi krajobrazami spowodował, iż obaj panowie otrzymali gromkie brawa pod koniec spotkania. Była też chwila na pytania od widzów, na które obaj prelegenci odpowiadali w dowcipny i wyczerpujący sposób. 
Spotkanie w MCK-u oprócz tego, że bardzo ciekawe, było przede wszystkim pouczające. Jeśli osoba niewidoma jest w stanie zdobywać szczyty, to dla nas – ludzi w pełni zdrowych - nie powinny istnieć rzeczy niemożliwe do zrealizowania. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i wystarczająco mocno pragnąć osiągnąć cel.

Julia Owczarek, kl. Ib LO POSP

Additional information