VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


W czwartek 21 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Klub Podróżnika”. Prelegentem był dr Sebastian Bielak. Ten były wykładowca akademicki, a obecnie podróżnik, autor książek, fotograf i wykładowca uniwersytetów pierwszego i trzeciego wieku, przybliżył uczestnikom spotkania piękno polskich gór - Pienin. 

Te leżące na południu Polski w paśmie Karpat Zachodnich góry zajmują obszar około 245 km². Najbardziej znane i oblegane przez turystów są Pieniny Właściwe, w paśmie których znajdują się takie szczyty jak: Okrąglica w masywie Trzech Koron i Sokolica. Przez obszar Pienin płynie rzeka Dunajec, która u stóp masywu Trzech Koron pięknie meandruje tworząc tzw. przełom Dunajca . Ogromnie zróżnicowana flora i fauna decyduje o niezwykłym pięknie i unikalności tego fragmentu polskich gór. Przyroda i zabytki Pienin oferują bardzo wiele każdemu, kto zechce sam odkryć ten piękny zakątek naszego kraju i posmakować prawdziwych góralskich przysmaków. 
Właśnie o urodzie i niepowtarzalnym klimacie Pienin opowiedział gość bełchatowskiego MCK-u. Prelegent zademonstrował pokaz slajdów złożony z kilkuset zdjęć, na których przedstawił różnorodność fauny i flory tych pięknych gór. Oprócz wielości drzew, występujących na tym obszarze, które pan dr Sebastian Bielak zaprezentował w czasie pokazu fotografii, nie zabrakło również prezentacji stworzeń dużych, średnich i bardzo małych, takich jak: barwnych motyli, dzików, lisów, saren itp. Ponadto przedstawił mnóstwo zdjęć ilustrujących przepiękny krajobraz Pienin słowackich i polskich. Dopełnieniem tego swoistego wykładu była pogadanka traktująca o tradycyjnej kuchni regionalnej, stylu życia i kultury górali szczawnickich, a także o lokalnej architekturze i atrakcjach turystycznych regionu.

Julia Owczarek, kl. Ib LO POSP

Additional information