VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


"Wolność kocham i rozumiem,
wolności oddać nie umiem”
(„Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni)

W piątek 8 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasa IA LO POGI, pod opieką pani Joanny Prasol, przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii Polski prowadzące do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Tego dnia, poprzez sceny, słowa i piosenki zaprezentowane w czasie widowiska, oddano hołd tym wszystkim, którzy odbyli długą wędrówkę do wolnej Polski ale nigdy swoje wymarzonej niepodległej nie ujrzeli. Młodzi artyści nie zapomnieli również o tych, których groby rozsiane są po całym świecie i o tych, którzy zmarli w zapomnieniu, na drugi końcu świata, walcząc „za wolność naszą i waszą”.
Spektakl, przygotowany przez uczniów klasy IA LO, poświęcony był nie tylko bohaterom powstania kościuszkowskiego, kampanii napoleońskiej, powstania listopadowego, Wiosny Ludów, powstania styczniowego, lecz także zesłańcom syberyjskim, legionistom I wojny światowej oraz męczeńskim ofiarom najstraszliwszej zbrodni w dziejach ludzkości – II wojny światowej.

To wzruszające widowisko, w którym nie zabrakło nie tylko znanych wierszy patriotycznych, lecz także pieśni i piosenek związanych z walką Polaków o wolność udowodnił, że fakt odzyskiwania niepodległej ojczyzny przez wiele pokoleń Polaków, nie jest tylko i wyłącznie historią. Jest to rzeczywistość wciąż aktualna i inspirująca kolejne generacje młodych ludzi. Wolność to bowiem przywilej i dar, o który trzeba dbać i go pielęgnować. Nie jest podarowany na zawsze, a jego odzyskanie zawsze wiąże się z ogromną ofiarą kolejnych pokoleń ludzi, chcących za wszelką cenę swój skarb – niepodległość, wolność myśli i wyznania – odzyskać.

Additional information