VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


>ocean lotnej pamięci
podmywa kruszy obrazy

w końcu zostanie kamień
na którym mnie urodzono

co noc
staję boso
przed zatrzaśniętą bramą
mego miasta
(Zbigniew Herbert, „Moje miasto”)

29 października 2019 roku przypada 95. rocznica urodzin Patrona naszej szkoły – Zbigniewa Herberta. Z tej właśnie okazji środa 30 października 2019 roku była w naszej szkole dniem uroczystym. Właśnie tego dnia w wyjątkowy sposób uczciliśmy to ważne wydarzenie.
Uczniowie wszystkich klas, nauczyciele, Dyrekcja oraz pracownicy szkoły, mieli okazję obejrzeć w auli szkolnej wyjątkowe widowisko – spektakl, przygotowany przez uczniów klasy IIB LO POGI pod kierunkiem pani Magdaleny Kapsy – Olejnik, który w poetycki i nastrojowy sposób przedstawił życie Zbigniewa Herberta jako podróż w miejsca niezwykłe, piękne i urzekające. Autor „Pana Cogito” był bowiem nie tylko podróżnikiem w głąb dziejów świata i kultury (fascynował się przede wszystkim twórczością antycznych pisarzy, filozofów, rzeźbiarzy i artystów), lecz także swego rodzaju trampem, zwiedzającym świat w każdym jego wymiarze. Istotne było dla niego nie tylko zwiedzanie miejsc, będących perłami kultury i dziedzictwa światowego, lecz także swobodne podróże bez celu, dzięki którym poznawał świat i ludzi w wymiarze prozaicznym i konkretnym.

Aktorzy widowiska – recytatorzy, wokaliści i soliści muzyczni – ukazali pełnię takiej Herbertowskiej podróży przez życie, która w każdym momencie miała w sobie „pierwiastek lwowski” – pamięć o mieście urodzin Patrona, które od chwili wyjazdu ze Lwowa w marcu 1944 roku, tkwiło w Jego sercu i duszy…
Pięknym i wzruszającym dopełnieniem tego niecodziennego i wyjątkowego widowiska było ślubowanie klas pierwszych – uroczystość, podczas której delegacje klas pierwszych naszej szkoły zobowiązały się do głoszenia idei Patrona w swoim życiu, stając się równocześnie w sposób oficjalny częścią naszej małej Herbertowskiej bełchatowskiej społeczności.

Additional information