VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


„Kiedy się spieszysz,
nic nie widzisz,
nic nie przeżywasz,
niczego nie doświadczasz,
nie myślisz!
Szybkie tempo
wysusza najgłębsze warstwy twojej duszy,
stępia twoją wrażliwość,
wyjaławia cię i odczłowiecza…”
(Ryszard Kapuściński,”Lapidarium”)

W poniedziałek 30 września 2019 roku uczniów klasy IA LO POGI odwiedziła Ida Sidorczuk – absolwentka „Herberta”, która ukończyła naszą szkołę w roku szkolnym 2016/2017. Ida, zaproszona na godzinę wychowawczą przez panią Joannę Prasol, postanowiła podzielić się ze swoimi młodszymi kolegami swoimi spostrzeżeniami na temat nauki w szkole średniej oraz edukacji, jakiej doświadcza obecnie. 

W trakcie spotkania Ida przypomniała czasy swojego pobytu w „Herbercie” oraz wybory, których w przeszłości dokonała. Jako, że czuła, że jej „powołaniem” są nauki humanistyczne, postanowiła zostać… archeologiem. Dlatego też, mając taką możliwość wyboru przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym, wybrała naukę historii i wiedzy o społeczeństwie. Te właśnie wybory oraz znakomicie zdane egzaminy spowodowały, że Ida dostała się na wydział archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i rozpoczęła swoją niezwykła przygodę z tą pasjonującą dziedziną nauk historycznych. 
Spotkanie z Idą – absolwentką „Herberta” - było dla uczniów klasy pierwszej świetną lekcją życia. Jej młodsi koledzy usłyszeli, jak Ida z wielką pasją opowiadała m. in. o tym, jak wyglądają zajęcia na uczelni, w jaki sposób zorganizowane są prace wykopaliskowe, a także jakie perspektywy otwierają się przed nią po ukończeniu tego kierunku. 
Pasja, radość życia oraz entuzjazm i chęć poznawania świata to dominanty tego niecodziennego spotkania, jakie z pewnością zrobiło na naszych uczniach wielkie wrażenie.

Additional information