VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie


Wspólne dzieje i legendy
umacniają wspólnotę, a człowiek
może istnieć tylko we wspólnocie, dzięki niej.
(Ryszard Kapuściński, „Podróże z Herodotem”)

Wrzesień 2019 roku to czas wyjątkowy dla wszystkich Polaków. W całej Polsce odbyło się wiele uroczystości, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Nasi uczniowie i nauczyciele, znani z realizacji oryginalnych i niecodziennych pomysłów, również postanowili to dramatyczne wydarzenie uczcić w niezwykły sposób. Grupa uczniów „Herberta”, wraz z opiekunami i organizatorami – panem Piotrem Stelmaszczykiem i panem Sławomirem Marczakiem, wybrała się w środę 18 września 2019 roku na rajd rowerowy, którego trasa była przygotowana w taki sposób by, zwiedzając okolicę Bełchatowa, dotrzeć w najważniejsze miejsca związane z historią i dziejami okolicy. Trasa rajdu wyglądała następująco: Bełchatów – Dobiecin – Postękalice – Bogdanów - Borowa – Borowa Góra - Księży Młyn - Grocholice – Bełchatów. Wybór miejsc, jakie odwiedzili młodzi cykliści, nie był przypadkiem – wszystkie miejscowości związane są z historią Bełchatowa i okolic.

Pierwszym przystankiem uczestników rajdu był postój przy Wielkim Dębie Generał w Dobiecinie – bardzo ciekawym miejscu historyczno - przyrodniczym. Drzewo ma bowiem ponad 300 lat, 22 metry wysokości a nazwę zawdzięcza generałowi dywizji Wojska Polskiego Januszowi Głuchowskiemu, który pochodził z naszych stron (urodził się w 1888 roku w Bukowej). Drzewo jest ponadto swoistym miejscem pamięci: tutaj bowiem pochowani są żołnierze niemieccy rozstrzelani przez Armię Czerwoną (trzy metry przed dębem pochowany jest jeden z żołnierzy a około 50 metrów za drzewem znajdują się pozostałe groby).
Kolejnymi przystankami były: drewniany zabytkowy kościół pw. św. Rocha w Postękalicach (wybudowany w 1737 roku w miejscu świątyni postawionej w tym miejscu w 1597 roku) oraz Kaplica w Dobiecinie – Korczewie (trochę „młodsza” od tej w Postękalicach ale niezwykle urokliwa i piękna) i Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie, którego początki budowy sięgają XIV wieku.
Następnym przystankiem tej ekscytującej rowerowej wyprawy był cmentarz w Borowej – niezwykły obiekt o wartości historycznej: tutaj bowiem pochowani są żołnierze armii niemieckiej, austro - węgierskiej oraz rosyjskiej polegli podczas bitwy pod Łodzią - jednej z większych bitew na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. Dopełnieniem tej podróży w tragiczną przeszłość naszego regionu była wizyta na Górze Borowej – miejscu stoczenia jednej z największych bitew w czasie kampanii wrześniowej 1939, podczas której oddziały 2 pułku piechoty Legionów płk. Ludwika Czyżewskiego i 146 pułku piechoty ppłk. Artura Pollaka stoczyły bitwę hamującą ruch niemieckiego XVI Korpusu Pancernego w głąb Polski. Tutaj, pod pomnikiem, nazywanym „Piotrkowskie Termopile”, uczniowie naszej szkoły złożyli wieniec i oddali cześć bohaterom tej bitwy.
Przedostatnim punktem rajdu, który odwiedzili nasi młodzi turyści, był Księży Młyn – miejsce ulokowania dwóch schronów bojowych, wchodzących w skład linii obrony Armii Łódź, która w 1939 roku miała za zadanie obronę centralnej części II Rzeczpospolitej przed najazdem armii niemieckiej.
Ostatnim punktem rowerowej eskapady była wizyta na cmentarzu w Grocholicach – miejscu pochówku żołnierzy walczących w czasie obu wojen światowych, zakończenie rajdu odbyło się natomiast w najnowszym miejscu pamięci o obrońcach Góry Borowej z września 1939 roku – pod budynkiem, na którym znajduje się mural przedstawiający polskich żołnierzy stawiających opór niemieckiemu najeźdźcy.
Wyjazd rowerowy w celu zwiedzenia okolic Bełchatowa był z pewnością ogromnym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Satysfakcja z pokonania wielu kilometrów na rowerze była z pewnością zwielokrotniona poprzez podróż w głąb dziejów naszej okolicy – historii trudnej, dramatycznej, ale jednocześnie ważnej, ponieważ pełnej takich wydarzeń, które nie mogą się już w przyszłości powtórzyć…

Additional information