BEZPŁATNE LICEUM I GIMNAZJUM

W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

Duża grupa uczniów „Herberta” postanowiła wziąć udział w niezwykłym konkursie noszącym nazwę „Matematyka bez granic”. „Mathématiques Sans Frontières” – bo taka jest jego oryginalna nazwa, to międzynarodowy konkurs organizowany pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Jest to nietypowy konkurs, gdyż w zawodach biorą udział całe zespoły klasowe. Uczniowie rozwiązują zadania w odpowiednio dobranych grupach. Liczy się nie tylko sposób rozwiązania i dobra odpowiedź, ale także szata graficzna przedstawionych rozwiązań. Tematyka zadań dotyczy różnych zagadnień matematycznych i uwzględnia ich korelację z zagadnieniami z innych przedmiotów szkolnych. Zadania odnoszą się do konkretnych przykładów z życia codziennego, mają różny stopień trudności. W rozwiązaniu niektórych zadań potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, a także sprawność manualna (konstruowanie, wycinanie, naklejanie, budowanie modeli, rysowanie itp.). Dodatkową trudnością jest praca „językowa” z jednym z zadań, które jest sformułowane w języku obcym: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim lub francuskim - uczniowie wybierają język, tłumaczą treść, rozwiązują zadanie i udzielają odpowiedzi, która także musi być sformułowana w wybranym języku obcym. W obecnym roku szkolnym wyzwanie podjęły trzy klasy z naszej szkoły: klasy 3AG, 3BG i klasa I B LO.
Przed feriami odbył się etap wstępny konkursu, który miał charakter treningowy. Uczestnicy zapoznali się z przebiegiem konkursu i poćwiczyli pracę w dużej grupie. Wszyscy uczestnicy tych niecodziennych matematycznych zadań bardzo aktywnie uczestniczyli w wykonywaniu zadań, byli pomysłowi, kreatywni i twórczy. W wyniku ich pracy powstało wiele trafnych i oryginalnych rozwiązań, ciekawie i efektownie zaprezentowanych.
Wszystkim klasom gratulujemy wyników prac podczas „treningu” i trzymamy kciuki za efekty prac podczas finału, który odbędzie się we wtorek po feriach.

Powodzenia!!!

Additional information