BEZPŁATNE LICEUM I GIMNAZJUM

W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

We wtorek 16 października 2018 roku uczniowie klas IIA LO i IIB LO pod opieką panów Sławomira Marczaka i Michała Fijołka wybrali się na wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego. Celem wyjazdu była w szczególności wizyta w piotrowskim planetarium mieszczącym się w I LO im. Bolesława Chrobrego ale organizatorzy wycieczki postanowili skorzystać z okazji przyjazdu do sąsiedniego od Bełchatowa miasta, by przybliżyć uczestnikom bogatą i pasjonującą historię piotrkowskiego grodu. Dlatego też przed wizytą w planetarium młodzi turyści odwiedzili oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, której główna siedziba znajduje się w Wielkiej i Małej Synagodze – jednej z najlepiej zachowanych synagog w Polsce, cennej ze względu na swoją unikatową architekturę. Dzięki uprzejmości pracowników biblioteki uczestnicy wycieczki zgłębili swoją wiedzę na temat historii tego miejsca i samego Piotrkowa jako miasta, w którym przed II wojną światową mieszkali wspólnie ze sobą przedstawiciele czterech kultur (polskiej, żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej), poznali również zabytki związane z kulturą żydowską jakie zachowały się w budynkach obu synagog oraz obejrzeli odrestaurowaną ścianę z fragmentem malowidła ołtarzowego, która w czasie Holokaustu była miejscem kaźni mieszkańców piotrkowskiego getta.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w planetarium i udział w pasjonującej lekcji astronomii przeprowadzonej przez pana Jacka Stańczaka – opiekuna tego niezwykłego miejsca i nauczyciela informatyki w I LO. Uczestnicy lekcji poznali między innymi budowę Układu Słonecznego, Drogi Mlecznej i otaczających je galaktyk, obejrzeli niebo z równika i bieguna północnego oraz poznali układ planetarny znaków zodiaku. Dopełnieniem wycieczki był spacer po starówce i krótka pogawędka na temat historii Piotrkowa Trybunalskiego przeprowadzona przez pana Michała Fijołka.
Piękna jesienna słoneczna pogoda, wiele wrażeń oraz urok piotrowskiej starówki sprawiły, że uczestnicy wycieczki wracali do Bełchatowa zadowoleni i uśmiechnięci z głowami pełnymi nowych wrażeń i wiedzy.

Additional information