W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

„Człowiek mądry, lecz nieuczony, jest jak skuty lew”
(przysłowie gruzińskie)

W środę 19 czerwca 2019 roku w auli szkolnej ZSiPO BSTO im. Z. Herberta odbyła się uroczystość, na którą czekali wszyscy uczniowie – uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wydarzenie to, mimo, iż poprzedza czas długiego odpoczynku od nauki szkolnej i jest z radością odbierane przez uczniów, jest jednocześnie momentem wzruszającym i uroczystym – w takiej właśnie chwili pojawia się czas na podziękowania, wręczenie nagród, wspomnienie najwspanialszych chwil, jakie przeżywała w ciągu roku cała nasza mała społeczność bełchatowskiego „Herberta”.

W dniu 18 czerwca w naszej szkole odbyła się wystawa w ramach projektu Budżetu Uczniowskiego „Skarbnica talentów”. Niewątpliwie pozwoliło to nam poznać artystyczną duszę uczniów Herberta. Podziwiać można było prace fotograficzne (Karoliny Włodarczyk i Victorii Łongwy), twórczość literacką (Leny Sidorczuk i Natalii Hertel) a także malarską (Karoliny Krasowskiej). Mamy nadzieję, że projekt ten udowodnił, że nie trzeba szukać daleko, żeby obcować ze sztuką i artystami, gdyż może się okazać, że prawdziwe talenty są wśród nas, wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć!

Klaudia Kępińska

Dzisiaj, tuż przed pożegnaniem roku szkolnego, odbyła się I edycja otwARTej sceny Herberta (nazwę wymyśliła Natalia Studziżur - brawo!).
Impreza, mamy nadzieję, na stałe wpisze się w kalendarz roku szkolnego. Na warsztatach okazję spotkać się mieli miłośnicy poezji, teatru i muzyki. Finał też miały projekty Wielki Quiz o Niepodległości oraz "Skarbnica Talentów" przygotowane w ramach Budżetu Uczniowskiego. Zachęcamy wszystkich uczniów (I nauczycieli) do dzielenia się swoją twórczością również w przyszłym roku szkolnym - efektem warsztatów są m.in. już pomysły na ciekawe działania. Bo jak powiedziała Selma Lagrelof, szwedzka pisarka, laureatka Nagrody Nobla definiując kulturę: "Kultura - to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś."

 

Dnia 18 czerwca 2019 roku odbył się "Wielki Quiz z Niepodległości", realizowany w ramach Budżetu Uczniowskiego. W czasie rozgrywki uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii Polski, które klasyfikowały się na różnym poziomie trudności. Zwycięzcą konkursu został Filip Stefaniak z klasy IB liceum. Nagrody oraz dyplomy otrzymali również inni uczestnicy turnieju: Kacper Tompolski, Błażej Prochoń, Jakub Kępiński, Adrian Winkler oraz Kinga Prochoń. Przy realizacji tego projektu pomagali Pani Ewa Tomassy i Pan Sławomir Marczak, a także uczennice klasy III b gimnazjum Ewa Miszczak oraz Aleksandra Ferszt.

Lena Sidorczuk

W piątek 14 czerwca 2019 roku odbył się bal gimnazjalny, na jakim bawili się uczniowie klas 3AG i 3BG z naszej szkoły. Uroczystość, która miała miejsce w Sali Kontuszowej Dworku Stara Szkoła przy ulicy Cichej w Grocholicach o godzinie 18.00, rozpoczęła pani Dyrektor ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta Małgorzata Jasitczak. Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości oraz zainicjowała pokaz poloneza – uroczystego i dostojnego tańca, którego wykonawcami byli młodzi uczniowie ostatnich klas gimnazjum. Następnie głos zabrała Marta Odomirska – przedstawicielka uczniów gimnazjum, która w dowcipnym, lecz równocześnie wzruszającym przemówieniu podziękowała, w imieniu uczniów, nauczycielom za ich pracę pedagogiczną oraz zaangażowanie w rozwój intelektualny i emocjonalny młodzieży.

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/przysłowie chińskie/

W piątek, 7 czerwca o godzinie 10.00 już po raz czwarty przystąpiliśmy do akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest zachęcanie młodych ludzi do czerpania radości z czytania. Dzięki akcji każdy uczeń i każda uczennica ma okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów swojej ulubionej książki, bądź tego na co ma ochotę. Motywem przewodnim w naszej szkole było czytanie na plaży, ze względu na pogodę zapowiadaną na ten dzień. Rolę „plaży” pełniła w tym roku łąka za szkołą. Każda klasa przygotowała dla siebie koce, były parawany, parasole, dmuchane piłki, kapelusze i oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Hasło, które towarzyszyło nam na „plaży” brzmiało: Ja czytam, a Ty?. Czytaliśmy więc wszyscy: uczniowie i nauczyciele. Dzięki nagłośnieniu można było posłuchać opowiadań Michała Rusinka i Antoniny Turnau oraz Katarzyny Grocholi ze zbioru „Opowiadania szkolne”.

W dniach 4 – 11 czerwca 2019 roku grupa uczniów klas licealnych, pod opieką panów Piotra Stelmaszczyka i Michała Fijołka, wybrała się na wycieczkę w Bieszczady. Program wyjazdu okazał się niezwykle bogaty i intensywny. Już pierwszego dnia, po dotarciu do Ustrzyk Górnych i rozłożeniu namiotów, młodzi turyści postanowili zdobyć Połoninę Caryńską. Mimo ulewnego deszczu i wielu poślizgów na bieszczadzkim błocie, cel został osiągnięty! 

Pomysłodawczyniami tego niezwykłego projektu były Maja Brandt i Aleksandra Dawidziak – uczennice klasy IA LO. Pomysł przedsięwzięcia, realizowanego w ramach Budżetu Uczniowskiego zrodził się w czasie lekcji wiedzy o kulturze w ramach zadanego przez nauczyciela polecenia. Autorki pomysłu stworzyły coś na wzór gry miejskiej, która miała przybliżyć uczniom życiorys naszego patrona – Zbigniewa Herberta. 
Przygotowania do projektu zajęły sporo czasu, który Maja i Ola przeznaczyły między innymi na wymyślenie zadań oraz dokładne zapoznanie się z biografią Patrona. Gruntowne przygotowania rozpoczęły się trzy tygodnie przed zaplanowanym wydarzeniem, które miało odbyć się 17 maja 2019 r. 

11 czerwca zakończyły się zajęcia z tańca towarzyskiego w naszej szkole, zorganizowane w ramach inicjatywy „Budżetu Uczniowskiego”. Moi uczniowie nauczyli się na nich: walca angielskiego, tanga, cha-chy, jive’a oraz jako wisienkę na torcie – samby. Pomimo trudnych kroków, na zajęciach zawsze panowała świetna atmosfera. Cieszę się, że mogłem przez te ponad 3 miesiące realizować swoje zajęcia i może (jeśli nadarzy się okazja i chęć ze strony uczniów) będę je kontynuował. :D

Krzysztof Owczarek

„Do tej fazy,
w której przegrywający przegrywa,
mamy jeszcze trochę czasu…”
(wpadka komentatorska
Dariusza Szpakowskiego)

Poniedziałek 3 czerwca 2019 roku był w naszej szkole wyjątkowy – by uczcić przypadający na sobotę 1 czerwca Dzień Dziecka, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować Dzień Sportu – cykl konkurencji sportowych, które miały na celu spędzenie czasu w przyjemnej, przyjacielskiej i sportowej atmosferze. Konkurencje sportowe przygotowane na ten dzień, w jakich brali udział reprezentanci wszystkich startujących klas, to: rzut piłką lekarską, bieg z przeszkodami, skoki na skakance, skok w dal, dmuchanie balonów.

W poniedziałek 27 maja i w czwartek 30 maja 2019 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjum z Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego na Dniach Otwartych – cyklu lekcji pokazowych z różnych przedmiotów, które miały na celu w atrakcyjny sposób przedstawić ofertę edukacyjną „Herberta”. Odwiedzający w te dni naszą szkołę goście mieli okazję wziąć udział w przyrodniczych eksperymentach (przygotowanych przez nauczycieli fizyki, biologii i chemii), mogli również odkryć tajemnice staropolskiego języka polskiego oraz poznać twórczość polskich pisarzy doby renesansu. 
Niezwykłe spotkania edukacyjne, jakimi były lekcje otwarte, były jedną z atrakcji zaplanowanych na wyżej wspomniane dni. Po przywitaniu wszystkich w auli szkolnej, którego dokonała pani Dyrektor ZSiPO BSTO im. Z. Herberta – Małgorzata Jasitczak, zwiedzający mieli okazję poznać szkołę (dzięki naszym sympatycznym i otwartym „przewodnikom”) oraz obejrzeć kilka filmów promocyjnych i teledysków, wyreżyserowanych przez naszych uczniów. 

W piątek 24 maja 2019 roku uczniowie klas IIA LO i IIB LO, wraz z opiekunami: panią Dorotą Sawicką i panem Sławomirem Marczakiem, wybrali się do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Jest to jedna z jednostek organizacyjnych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, której celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej. 

Additional information