BEZPŁATNE LICEUM I GIMNAZJUM

W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

W piątek 17 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich liceum, uczący się geografii na poziomie rozszerzonym, pojechali do Łodzi na Wielką Lekcję Geografii – imprezę, będącą częścią 19. edycji Explorers Festival. Celem tego niezwykłego wydarzenia jest nie tylko popularyzacja turystyki i geografii, lecz również próba zainteresowania młodych ludzi tą dziedziną życia od strony naukowej. Tytuł tegorocznej edycji festiwalu brzmiał „Wybrzeża świata”. Młodzi geografowie z naszej szkoły wzięli udział w kilku wykładach i prelekcjach związanych z geografią i podróżami.

Pierwszym wykładem, w jakim wzięli udział, była prelekcja przygotowana przez pana prof. dr. hab. Ireneusza Sobotę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nosiła tytuł: „Dom przy lodowcu – opowieść z dalekiego Spitsbergenu” i dotyczyła życia i warunków panujących na stacji polarnej Svalbard znajdującej się w Arktyce. Pan profesor w ciekawy sposób opowiedział o życiu w stacji, co tam robią naukowcy, jak pracują w skrajnych warunkach pogodowych i dlaczego tak ważna tam jest ich obecność. Ponadto omówił również historię najdalej na północ na świecie wysuniętej polskiej placówki naukowej, przeplataną losami uczestników corocznych ekspedycji badawczych.
Kolejnym wykładem, w którym wzięli udział nasi młodzi geografowie był odczyt prowadzony przez prof. dr. hab. Mariusza Szuberta z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prelekcja zatytułowana „Szlakiem przyrody, kultury i tradycji przez Wybrzeża Południowobałtyckie” prezentowała przyrodnicze i kulturowe walory wybrzeża Bałtyku od Krynicy Morskiej po Świnoujście. Oprócz prezentacji najatrakcyjniejszych pod kątem geograficznym i turystycznym miejsc na polskim wybrzeżu prowadzący zapoznał słuchaczy z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą gospodarką morską.
Ostatnim zaś wykładem, w jakim wzięli udział uczniowie była wizualizacja zatytułowana „Tam gdzie ląd spotyka się z oceanem” przygotowana przez panią dr Elżbietę Papińską z Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład był wirtualną podróżą po wielu zakątkach sześciu kontynentów a jego głównym tematem był opis najpiękniejszych wybrzeży oraz omówienie ich charakterystycznych cech. Prowadząca, przedstawiając widzom swoje autorskie fotografie udowodniła, że wybrzeże jest miejscem, gdzie nieustannie odbywa się gra, której głównymi aktorami są fale morskie smagające ląd a efektem tej swoistej gry są pięknie zakątki i cudownie ukształtowana rzeźba nadmorskiego terenu.
Wszystkie pasjonujące wykłady, w jakich brali udział uczniowie bełchatowskiego „Herberta”, oprócz ciekawie podanej garści informacji, zawierały niesamowite zdjęcia wykonane przez prowadzących. Szczególnie mocno utkwił wszystkim w pamięci film nakręcony przez pana prof. dr. hab. Ireneusza Sobotę , który przedstawiał jego podróż psim zaprzęgiem na Spitsbergenie.
Wycieczka, przygotowana przez pana Sławomira Marczaka, była nie tylko lekcją geografii poprowadzoną w ciekawej formie, lecz również fascynującą wirtualną podróżą po świecie, której uczestnicy z pewnością długo nie zapomną.

Weronika Janaszewska, III A LO

Additional information