BEZPŁATNE LICEUM I GIMNAZJUM

W naszej szkole jako pierwszej w powiecie bełchatowskim 
wdrożyliśmy System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce.

LIBRUS Synergia - szczegółowe informacje dla rodziców o systemie.

W piątek 20 października 2017 roku uczniowie klas: IIA LO i IIB LO wybrali się na bardzo interesującą wycieczkę do sąsiedniego miasta, czyli Piotrkowa Trybunalskiego. Opiekunami uczniów byli: pan Sławomir Marczak - organizator wycieczki i pan Michał Fijołek - rodowity piotrkowianin, który pełnił funkcję przewodnika.

Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w lokalnym planetarium, znajdującym się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Młodzi turyści zostali szczególnie miło ugoszczeni – w czasie niezwykłego wykładu poznali układ całego kosmosu, dowiedzieli się również wiele na temat planet Układu Słonecznego, pogłębili swoją dotyczącą galaktyk i najważniejszych gwiazd, jakie dostrzec można na niebie.

Kolejnym etapem podróży była wizyta w Muzeum Marcepanu, w którym uczestnicy wycieczki poznali historię tych słodyczy oraz wzięli udział w zajęciach praktycznych – własnoręcznie przyrządzili marcepan – jeden z przysmaków, którym zajadali się z apetytem polscy królowie, szlachta i damy dworu. Samą zabawą było nie tylko jego wykonywanie, ale oczywiście także próbowanie. Na koniec każdy otrzymał specjalny dyplom potwierdzający, że zgłębiona została tym samym wiedza na temat słodyczy wyrabianych za czasów Zygmunta Starego.
Następnym punktem wycieczki był piotrkowski rynek oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika (budynek żydowskiej bożnicy – synagogi) oraz Cerkiew Wszystkich Świętych. W trakcie tego spaceru uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat Piotrkowa Trybunalskiego. Wielu z uczestników nie wiedziało bowiem, że trybunalski gród to miasto czterech kultur: jego historię współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur: nie tylko Polacy, ale także Rosjanie, Żydzi i Niemcy czy Romowie. Spacer do piotrkowskiej synagogi był związany z dramatyczną historią założenia pierwszego getta na terenie Generalnej Guberni w czasach II wojny światowej, cerkiew natomiast to miejsce równie niezwykłe bo związane z jeszcze odleglejszą historią miasta, a więc z okresem rozbiorów i przybyciem do miasta Rosjan.
Mimo jesiennej chłodnej pory wycieczkę można uznać za udaną: szczypta astronomii, garść historii doprawiona pysznymi słodyczami zostawi w pamięci uczestników trwały i przyjemny ślad. Oby więcej takich wycieczek!

Milena Wąsik, kl. IIB LO

Additional information